Dijital Fotoğraf Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sevgi Özdil tarafından 29 Kasım 2012 tarihinde gönderildi

profesyonel dijital fotoğraf makinası canon 150x150 Dijital Fotoğraf Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerGüzel anları ölümsüzleştirmenin; yolu o anı fotoğraflamak ya da video kamera ile görüntülemekten geçer. Günümüz teknolojisinden fotoğraf makinaları da nasibini aldı. Her ne kadar cep telefonlarında kamera özelliği bulunsa da bir fotoğraf makinasının verdiği hazzı ve kaliteyi veremez. Dijital fotoğraf makineleri, fotoğrafçılığı hobi olarak yapanların ve profesyonel olarak yapanların en büyük tercihidir. Bir fotoğraf makinası almayı düşünüyorsanız eğer öncelikle ne için alacağınıza karar vermelisiniz. Hobi olarak mı yoksa profesyonel mi ya da çok fazla özelliği olmayan sadece günlük çekimler yapmak için mi alacaksınız. Çünkü her biri için hem özellikler değişiyor hemde fiyatlar. Ne için istediğinize karar verdikten sonra fotoğraf makinası markası ve fiyat araştırmasına başlayabilirsiniz.

Dijital fotoğraf makinelerinde çözünürlülüğü belirleyen ve makinenin kalitesine doğrudan etki eden makine içinde bulunan sensördür. Sensör CCD (Charge-Coupled Device) ve CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) gibi iki çeşidi vardır. Eğer D-SLR fotoğraf makinesi almayı düşünmüyorsanız CCD sensörü tercihinde bulunmanız sizin için daha doğrudur. Yani kısaca özetlemek gerekirse sensör boyutunun büyük olmasına dikkat edin. Çünkü, sensör ne kadar büyük olursa o kadar iyi kalite resimler elde edersiniz. Dijital fotoğraf makinesinde mega pixel ne kadar yüksekse o kadar iyi olduğu kanısı yanlış bir kanıdır. Çünkü; yüksek mega pixele sahip olmak bir makine için iyi odaklanma yapamadıktan sonra anlamsızdır. Odaklanmayı iyi yapan ve gelişmiş özelliklere sahip bir fotoğraf makinası sizi çekim yaparken daha çok tatmin eder. Çünkü; yüksek mega pixele sahip dijital fotoğraf makinaları çok büyük ebatlarda fotoğraf baskısı almak isteyenlerin ve çekilmiş olan bir fotoğrafı bilgisayar ortamında büyütüp detaylandıranların tercihidir. Bütün sebeplerden dolayı ihtiyacınız olmayan bir mega pixel için fazla para vermenize gerek yoktur.

 Dijital Fotoğraf Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerFotoğraf çekimine yeni başladıysanız ya da hobi olarak yapacaksanız fotoğrafı gözünüzle gördünüz gibi çekmek istiyorsanız, mutlaka manuel ayarları olan bir dijital fotoğraf makinesi satın alın. Yok sadece tatil, anı, gündelik hayatın fotoğraflarını çekecekseniz ve fotoğraf çekmeye çok da meraklı değilseniz otomatik ayarları olan bir dijital fotoğraf makinesi sizin için yeterli olacaktır. Artık bütün dijital fotoğraf makinelerinde zoom özelliği bulunmaktadır. Zoom yani uzağı yakınlaştırma. Makineler zoomu iki yolla yaparlar, optik ve dijital olarak. Optik zoom; fotoğraf makinasının objektifi kullanılarak yapılan bir odaklama işlemidir. Diğital Zoom; fotoğraf makinesinin algıladığı görüntünün boyutlarını büyütmesidir. Bu nedenlerden dolayı sadece digital zoom’a sahip olan bir makine satın alındığınızda, zoom konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Küçük nesnelerin detaylarını yakalamak istiyorsanız macro odak mesafesine dikkat etmelisiniz. Yüksek macro odak mesafelerine sahip olan (10-15cm), çok daha gelişmiş bir fotoğraf makinesini almak, macro fotoğrafları çekmek için gereksiz bir masraf olacaktır. Bunun yanında manzara fotoğrafları çekmek istiyorsanız geniş açılı bir objektife sahip fotoğraf makinesi en idealidir. Panoramik fotoğraf çekebilme özelliği olan makineler de fotoğraf çekerken artı bir keyif yaşatabilir. Panoramik çekilecek olan fotoğraf için bir tripod   kullanmak daha iyi sonuçlar almanızda yardımcı olacaktır. Ancak tripod kullanmakta zorlanıyorsanız ya da taşımak zor geliyorsa satın alacağınız makinenin stabilizasyon (denge) özelliğinin bulunmasına özen gösterin. Bu şekilde tripodsuz daha rahat bir çekim yapabilirsiniz. Az ışıklı, kapalı ya da açık mekanlarda odaklamayı kolaylaştıracak oto fokus asistan ışığının (AF Assist Light/Beam) olması size artı bir destek sağlayacaktır. Gece manzaraları çekmeyi düşünüyorsanız, düşük perde hızlarına ulaşabilen (Ör: 15sn) ve düşük ISO değerlerine (Ör: ISO 50) sahip olan bir makine fotoğraflarınızda kaliteyi arttıracaktır.

nikon fotoğraf makinası lens modelleri 150x150 Dijital Fotoğraf Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerSürekli olarak fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ya da fotoğraf çekimi için uzak yerlere gidiyorsanız kalem piller ile çalışan modelleri tercih etmenizde yarar vardır. Bir fotoğraf gezisi sırasında biten pillerinizi, yanınızda bulundurduğunuz yedek pillerle değiştirerek çekiminizi kaldığınız yerden devam ettirebilirsiniz. Karar vermiş olduğunuz bir dijital fotoğraf makinesini satın alırken mutlaka kutu içinde verilen apartlarına dikkatlice bakın. Genelde satın aldığınız ürünün kullanım kılavuzlarında kutu içeriği hakkında detaylı bir bilgi verilir. Kılavuzunda verilen bu bilgiyi mutlaka kutunun içinden çıkanlarla karşılaştırın. Hafıza kartı, bilek ya da boyun askısı, kullanım kılavuzu, garanti belgesi, lens kapağı, pilleri, şarj aleti, USB (data) bağlantı kablosu, video bağlantı kablosu gibi temel aparatlar kutu içeriğinde standart olarak bulunur. Bu aparatların markaların modellerine göre ve bazı özel durumlarda değişiklik gösterebildiğini de göz artı etmeyin.

Bir önceki yazımız olan IPad Mi Yoksa Android Sistemli Tabletler Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Genel, Teknoloji kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: