İş Başvurusunu Olumsuz Sonuçlandıran Nedenler

Tuba Ogat tarafından 10 Ekim 2014 tarihinde gönderildi

Bir şirkette iyi bir pozisyonda işe başlamak için doğru seçimler yapmak gerekir. Giyim tarzınızdan doğru bir özgeçmiş oluşturmaya kadar her şey iş başvurusunda onay almanızda büyük bir etkendir. Hitap ve konuşma şekliniz, prezentabl görünüşünüz ilk adımda başarılı olmanızda büyük etkendir. Sonrasında hazırlamış olduğunuz cv ve referanslarınız sizi işyerindeki o istediğiniz pozisyona kabul edilmenizde son büyük adımdır. Özensiz ve yanlış hazırlanmış cv ler kendinizi karşı tarafa tam olarak ifade etmeyebilir veya karşı tarafın sizin hakkınızda ilk görüşünü olumsuz etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

Özgeçmişinizi hazırlarken önem vermeniz gereken bir kaç nokta var. Bu önemli noktalara dikkat ettiğiniz taktirde beklediğiniz olumlu yanıtı alma ihtimaliniz çok daha yükselecektir.

Özgeçmişinizde detaylara takılmaktan kendinizi alıkoymayın. Daha önceki iş deneyimlerinizi matematiksel olarak ifade etmekten kaçınmayın. Örneğin, daha önce çalıştığınız şirkette siz başladığınızda yaptığınız iş üzerindeki verim ve sizin o işe yapmış olduğunuz katkı ile gelişen son durumda yükselen iş hacmini rakamsal olarak ifade edebilirsiniz. Kattığınız değerlerden ve elde edilen sonucun sizin sayenizde olan katkısını belirtmek o iş hakkındaki kabiliyetinizi daha net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Daha önce yapmış olduğunuz girişimcilik projelerinizden bahsedin. Herhangi bir işi getirmiş olduğunuz nokta ve o süreçte uyguladığınız program sizin ne kadar disiplin içerisinde çalışıp çalışmadığınızın bir göstergesi olacaktır.

Cvnize ekleyeceğiniz fotoğrafın ciddi bir format içermesi de elbette önemlidir. Bir fotoğraf stüdyosu ortamında çektirilen vesikalık bir fotoğraf herhangi bir fotoğraftan çok daha uygun olacaktır.

Yabancı dil bilginizi olmadığı halde iyi göstermeniz yapabileceğiniz önemli yanlışlardan bir tanesi. Almış olduğunuz kurslar ve katıldığınız sınavlar sonucu aldığınız belgelerin cv nizde yer alması özgeçmişinizi daha güvenilir kılacaktır.

Başvuruları olumsuz sonuçlandıran bir diğer en önemli etken ise, daha önce deneyim sahibi olmadığınız halde deneyim isteyen bir şirkete başvuru yapıyor olmanız olacaktır. Eğer, çalışacağınız pozisyon ile ilgili deneyime sahipseniz bu deneyimleri açıklayıcı bir şekilde belirtmelisiniz. İşe giriş ve çıkış tarihleriniz ile ayrılma sebepleriniz yanında o işe neler kattığınızın belirtilmesi son derece önem taşır.

Cv nizi güçlendiren bir diğer etmen ise referanslarınızdır. Özgeçmişlerinize referans eklemeyi unutmamalısınız. Bir başkasının sizin hakkında vereceği olumlu düşünceler işe kabul edilmede ciddi bir rol oynar. İşveren sizin hakkında bilgi alabileceği birilerine ihtiyaç duyabilir.

Bilgilerinizi tam ve düzenli bir sıralama ile vermeniz ile yukarıda bahsedilen noktalara dikkat etmeniz başvurunuzun olumlu bir sonuç almasında son derece önemlidir. Siz de tüm bunlara dikkat ederek hayal ettiğiniz işe başlamanın ihtimalini yükseltirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Topuklu Ayakkabının Vücuda Etkileri başlıklı makalemizde stil ve yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
, ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: