Notebook’larda Batarya Kullanımına Dikkat

Tuba Ogat tarafından 26 Ocak 2015 tarihinde gönderildi

Bir bilgisayar almaya karar verdiniz ama seçenekleri düşündüğünüzde Notebook kullanımındaki batarya sorunları gözünüzün önüne geliyor ve yalnızca bu sebeple masaüstü bilgisayar tercih sebebiniz oluyorsa Notebook’larda batarya kullanımı hakkındaki tüyolar ile fikrinizi günümüzdeki şartlarda çok daha kullanışlı olna ve her yere rahatlıkla taşıyarak kullanabileceğiniz Notebook‘lar ile değiştirebilirsiniz. Üstelik, bu bilgiler ile artık kafanızda batarya ile ilgili hiç soru kalmayacak.

Öncelikle, Notebook’unuzun ısınma durumunu ara sıra kontrol etmenizde fayda olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü fazla ısınan bilgisayar, pile zarar vererek ömrünü kısaltabilir. Bu sebeple, bir soğutucu kullanabilir veya biraz bilgisayarınızı dinlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

Bilgisayarınızı genellikle bataryası ile kullanmaya özen göstermelisiniz. Pil enerji seviyesi %5 in altına düşmeden bataryayı doldurmalı ve %100 olduğunda ise artık fişi prizden çekmelisiniz.

Notebook bataryası, bilgisayar çalışır durumda iken çıkarılıp takılmamalıdır. Bu işlem hem bataryanıza hem de bilgisayarınıza zarar verecektir.

Yeni alınan bir bataryanın kullanım şekli bu bataryayı ne kadar sürede kullanabileceğinizin işaretini verir. Dikkatli ve özenli bir kullanım ile çok uzun bir süre aynı batarya ile idare edebileceksiniz. Bilgisayarınızı ilk aldığınızda kapalı bir vaziyette 12 saat kadar batarya ile şarj edin. Açtığınızda %100 dolu bir batarya göreceksiniz. Bu halde iken %5’e kadar deşarj edeceğiniz bataryayı bu seviyeye geldiğinde gene %100 oluncaya kadar şarj edin ve bu uygulamayı 4-5 kullanım kadar devam ettirin. İleri dönemlerde daha sağlıklı bir batarya kullanımı için ilk kullanım şekli son derece önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Saç Renginizi Doğal Yollarla Açın başlıklı makalemizde bakım, güzellik ve güzellik bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Teknoloji kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: