Antika Halı Kilim

Sevgi Özdil tarafından 25 Mart 2013 tarihinde gönderildi

antik halı 150x150 Antika Halı KilimHalı ve kilimler bir yaşanmışlığın ifadesidir. Hele ki bu halı ve kilim antika ise bu yaşanmışlığı iki katına çıkarır. Antika halı ve antika kilimler ilk sahiplerinden bu yana kim bilir ne anılara, yaşanmışlıklara şahit oldu ve size kadar geldi. Hani bir laf vardır; ‘Dili olsa da anlatsa’ diye işte bu tamda antika eşyalar için söylenmiş bir söz sanki. Tanık oldukları hayatları ve yaşamdan dakikaları anlatsalar bitiremezler sanırım. Günümüz modern evlerinde her ne kadar yeni ve son teknoloji ile üretilmiş halılar bulunsa da meraklıları için antika halının yeri bir başka oluyor. Hatta halen kimi evlerde büyük anneden kalma antika el dokuması kilim ve halılara rastlayabiliyoruz. Bu antika halı veya antika kilim tanıdık birinden kalmış ise de hatırası ve önemi daha da bir artıyor.

antika halı modelleri fiyatları 150x150 Antika Halı KilimKimileri büyük aile fertlerinden yadigar kalan bu antika eşyaları kullansa da kimileri bu antika halı alım satım işini yapıyor. Hatta sadece kendilerine hatıra kalanları değil çevreden satın aldıkları antika kilim ve halıları da satıyorlar. Yani antikacı olarak bu işin ticaretini yapıyorlar. Ancak burada unutulmaması gereken bir nokta ise bir halının antika halı kategorisine girmesi için en az 1860 yılı ve daha eski bir yılda dokunarak hayat bulmuş olması gerektiğidir. Son elli ile yüz yıllık zaman diliminde dokunan halılar eski halı olarak nitelendirilmektedir.

antika halı olduğunu nasıl anlarım 150x150 Antika Halı KilimPeki antika halı nasıl anlaşılır?
Açıkçası bir halının antika halı olup olmadığı üzerine işlenmiş bir tarih yok ise anlaşılası oldukça güçtür. Tarihi bir değer taşıyan halılar laboratuvarlarda özel olarak incelenen halılar için tarih verilebilse de elinizde bulunan her halı için bu analizleri yaptırmak mümkün değildir. Ancak kimi el dokuması antika halılarda dokunma tarihi üzerine işlenmiş oluyor. Eğer ki böyle bir antika halı ya da kilime sahipseniz oldukça şanslısınızdır. Kimi yerlerde bir halının antika olduğu üzerinde bulunan desenlerden, yıpranmışlığından ya da renklerin tonundan anlaşılabilir deseler de bu her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Bu sebeple bu tarz tespitler doğru ve güvenilir sayılmaz ama yol gösterici olabilirler.

antika kilim 150x150 Antika Halı KilimAntika halı modelleri fiyatları satıcıdan satıcıya değişiklik gösterir. Antika halı almadan önce mutlaka bir piyasa araştırması yapın ve para verecek olduğunuz halının gerçekten o parayı hak edip etmediğini bilen bir kişiye danışın. Bizde.com antika sanat kategorisinde bulunan antika halı kilim modelleri ile ilgi birçok ürünü inceleyebilirsiniz. Üstelik bizde.com’da bulunan antika eşyalar içinden, sahibinden antika halı ve sahibinden antika kilim modellerini de bulabilirsiniz. İncelediğiniz ürünler içinden zevkinize, dekorasyonunuza ve bütçenize en uygun ürünü satın alabilirsiniz.

antka halı fiyatları 300x276 Antika Halı Kilim

Bir önceki yazımız olan Erkekler En Çok Neye Para Harcar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alışveriş, Genel kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Antika Halı Kilim için 2 cevap

  1. Gülçicek der ki:

    Tarihi kilim ve halım var ama nasıl pazarlayacagımı bilmiyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: