Bahar Nezlesine Dikkat Edin

Tuba Ogat tarafından 19 Eylül 2014 tarihinde gönderildi

Bahar ile birlikte yaşanan hava değişimleri insan psikolojisi ve fizyolojisi üzerinde de ciddi etkiler yaratıyor. Hem yeni bir mevsimi karşılamak hem de sıcak yaz aylarının üzerimizde yarattığı tatil psikolojisinden kurtulmak bu dönemin psikolojik etkenlerinden bir kaçını oluşturuyor. Giyim seçimlerimizle en çok dikkat etmemiz gereken dönem bahar ayları… Çünkü bir sıcakla karşılaşıyoruz diğer yandan birden yağmur bastırıyor ıslanıyoruz. Hava bazen esiyor bazen yaz ayları kadar kavurabiliyor. Bu aylarda dışarı çıkarken tedbirli olmadığımız taktirde vücut ısımızın değişimi birden bire olacağından kolaylıkla hastalıklara davetiye çıkarabiliyoruz.

bahar nezlesine dikkat edin Bahar Nezlesine Dikkat EdinBahar aylarında olabildiğince temkinli giyinmeli her hava koşuluna ayak uydurabileceğimiz şekilde dışarı çıkmalıyız. Nezle, grip gibi bulaşıcı üst solunum yolu rahatsızlıkları bahar aylarında diğer mevsimlere oranla kendini daha fazla gösterdiği için bu tip rahatsızlıklara sahip insanlarla yakın temasta bulunmamalıyız. Ev ortamında hasta birisi varsa arasıra hava silkülasyonu açısından faydalı olması için camları açarak ortamı havalandırmalıyız. Bulunduğumuz ortamın havadar olması mikroplar ile sürekli temas halinde bulunmamamız açısından oldukça önem taşır. Aynı şekilde ellerimizi de hijyenik tutmaya önem vermeliyiz. Sebze ve meyveler mevsimine göre olmalı ve olabildiğince iyi yıkamalıyız. Sebze tüketimine önem vermeli ve vücudumuzu dinç ve dirençli tutmak için spor yapmaya özen göstermeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Ağız içi Yaralarına Etkin Çözümler başlıklı makalemizde hastalıklar, sağlık ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
, ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: