Besin Değeri Yüksek Gıdalar

Tuba Ogat tarafından 09 Ekim 2014 tarihinde gönderildi

Sağlıklı bir yaşamın en temel kuralı sağlıklı beslenmedir. Doğru besin tüketimi ile hem sağlıklı bir bedene hem de sağlıklı bir zihne sahip olabilirsiniz. Dolaylı olarak kilo da vücudunuzu terk eder ve daha fit bir görünüm daha sağlıklı bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz.

Daima lifli besinler tüketmeye, protein bakımından zengin gıdalara önem vermeyi ihmal etmemelisiniz. Yediğiniz besinlerin değerini ve vücudunuza olan faydalarını bilmek sizi daima sağlıklı beslenme konusunda teşvik edecek ve son derece bilinçli bir tüketim sağlama konusunda destek olacaktır.

Lif bakımından zengin besinler tüketin. Örneğin, kuru meyvelerden tüketeceğiniz incir lif bakımından zengindir. 3 adet kuru incirde 10 gram lif bulunur. Ahududu lif bakımından diğer tüm meyvelere göre daha zengindir. Kepekli gıdalar, unlu gıdalara oranla daha fazla lif barındırır bu sebeple besinleri seçerken bu kriteri göz önüne almanız önemlidir.

Vitaminler vücut için oldukça faydalıdır ve herkesin muhakkak tüketmesi gereken gıdalar kategorisine girer. İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran besinlerden örnek olarak, greyfurt, portakal, lahana, brüksel lahanası, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler ve şalgam verilebilir.

Gıdaları doğal yollardan almaya özen göstermelisiniz. Kapalı, rafineri ürünler, fast-food tüketimi, konserve yiyecekler tüketmek doğal besinlere oranla besin değeri düşük ve elde etmeniz gereken enerjinizin tam karşılığını alamayacağınız ürün gruplarıdır.

B vitamini, C vitamini, proteinler, lifli besin tüketimi sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Kilo vermek maksadı ile yemek düzenini bozmak veya yemek yememek, yağ tüketimi sınırını çok aşağıya çekmek yanlış bir kanıdır. Vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Dolayısıyla yağ tüketmemek veya tek bir tür yağ tüketiminde bulunmak vücut için sakıncalı bir durumdur. Size faydası olan yağları genel olarak kullanmalı fakat; diğer yağ gruplarını kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Burada önemli olan ölçüdür. Sağlıklı beslenirken besin değerlerini bilmek ve ölçüsünü iyi ayarlamak sağlıklı bir yaşam için attığınız doğru bir adım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Menisküs Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde sağlık ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
, , ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: