Bulaşıcı Okul Hastalıklarına Karşı Alınacak Önlemler

Sevgi Özdil tarafından 20 Eylül 2013 tarihinde gönderildi

 Bulaşıcı Okul Hastalıklarına Karşı Alınacak Önlemler

Çocuğunuzun okulda hangi hastalıklarla karşılaşabileceğini biliyor musunuz? Streptokok anjini, soğuk algınlığı, grip, kulak ağrısı ve diğerleri…

Çocuklar, günün büyük bir kısmını okulda geçiriyorlar. Bu da hastalıklara özelliklede bulaşıcı hastalıklara açık bir ortam sağlıyor.

Okulların açılmasından ortalama iki ay sonra baş gösteren okul hastalıklarına karşı hazır olmak için Dr. Fizyoterapist Gamze Şenbursa’nın streptokok anjini, soğuk algınlığı, grip, kulak ağrısı ve sinüs enfeksiyonu gibi hastalıklara karşı alabileceğiniz önlemlerden bahsetti.

Çocuklar için uyku düzeni önemlidir. Çocuğunuzu kademeli olarak yatağa erken gitmeye ve erken kalkmaya alıştırın. Uyku öncesi fazla yemek yedirmekten ve kafeinden içeren ürünler tüketmelerinden mümkün olduğunca engelleyin.

Bağışıklık sistemi büyükler kadar olduğu gibi küçükler kadarda çok önemlidir. Bu sebeple bağışıklık sistemini destekleyici ürünler tüketmelerini sağlayın. Daha sonra iyileşmesi için çabalamaktansa, sağlığını korumak daha kısa bir yoldur. Günlük olarak bağışıklık sistemini destekleyecek C vitamini tüketimini arttırın. C vitamini enfeksiyonlar ile savaşan beyaz kan hücrelerinin ve antikorların üretimini ve interferon seviyesini artırır. Antikorlar hücre yüzeyini kaplayarak virüslerin girişini önler. Bununla beraber ekinezya, kuşburnu, hibiskus gibi bitkiler içeren besin desteklerini kullanın. Bitki çayları tüketmelerini sağlayın.

Probiyotik destek mutlaka kullanın. Bağışıklık sisteminin en temel ögesi bağırsaklardır. Probiyotikler fast-food, okulda yenilen sağlıksız öğlen yemekleri, yetersiz sıvı alımı ve genel olarak derslerin çocuklar üzerinde yarattığı stresin olumsuz etkilerini dengeler. Günlük dengeli ve düzenli gaita atımı sağlıklı bir yaşam için hayati önem taşır. Eğer çocuklarınız kabızlık problemi yaşamaya başlamışsa lifli meyve ve sebze tüketimini beslenmenin içine ekleyin.

Sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Birçok öğrenci günlük hayatında yeterince sıvı tükettiğini zanneder fakat tüketmez. Günlük genel olarak 1 litre su tüketilmesi önerilir. Eğer çocuğunuz çok hareketli ise veya nemli/sıcak bir iklimde yaşıyorsanız tabii ki sıvı tüketimi bunun daha üzerinde olmalıdır.

Çocukların kendi su matarasını taşımaları, BPA-Free suluk kullanarak plastiğin kimyasal etkilerinden korunmaları, genel su kaynaklarından su içmemelerini ısrarla öneriyoruz.

Çocuklarının vücut gelişimleri ve vücut sağlığı için anne babalara öneriler:

Ağır çanta kullanımına dikkat: Sırt çantaları çocuğun ağırlığın %10-15’inden fazla olmamalıdır. Omuz bantları ve beldeki yastıkçıklara dikkat edin, ağır malzemeleri vücuda mümkün olduğunca yakın koyun. Ekstra destek için bel bandı veya tekerlekli sırt çantaları kullanmalarını sağlayın.

Vücut mekaniği: Eğer çocuğunuz bir oturuşta 45 dakikadan fazla bilgisayar karşısında kalıyorsa vücut mekaniğinin, kas ve kemiklerinin desteklendiğinden emin olun. Bilgisayar ekranı göz hizasında olup boynun bükülmemesi gerekir. Sandalyenin yüksekliği bacağın yere paralel olacağı açıda ayarlanarak bele ve kalçalara binecek streslerden korumalı.

Çocuklarının sağlığı için anne babalara öneriler

Şekerden kaçının: Şekerin genelde bağışıklık sistemini baskıladığı bilinen bir gerçektir. Gıda marketlerinde birçok sağlıklı doğal tatlandırıcı vardır; şeker ile vücudun bağışıklık sistemine saldırmak için bir neden yoktur. Çünkü şeker de sağlığın devamlılığı için gereklidir, sindirim sistemi içindeki maya organizmaların büyümesini teşvik eder. Öğle yemeğinde alınan yüksek şeker ve karbonhidrat öğrencinin öğlenden sonraki derslere dikkatini sürdürmesini zorlaştırır ve uyku getirir.

Not: 100 gram şeker yeme veya içme (8 yemek kaşığı), iki kutu gazlı içeceğe eşdeğerdir. Yüzde 40 oranında beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürme yeteneğini azaltır. Şekerin bağışıklık sistemini baskılayıcı etkisi alımından sonra en az otuz dakika ile başlar ve beş saate kadar sürebilir.

Çocuklarının sağlığı için anne babalara öneriler;

El temizliği: Öğrencilerin sık sık ellerini yıkaması ve ellerini yüz, burun, ağız ve kulaklarından uzak tutması son derece önemlidir.

Düzenli anti-bakteriyel sabun veya mendil kullanmayı önermiyoruz, çünkü uzun süreli kullanımında olumsuz etkiye sahip olabilir ve hatta ilaç direnci oluşturabilir. Ek olarak, cildi kuru ve büyük gözenekli hale getirerek enfeksiyonlara karşı daha fazla duyarlı hale getirir. Genel olarak silver hydrosol iceren jelleri kokusuz olmalarına dikkat edin.

Hastalığın ilk belirtileri

Hastalığın ilk ortaya çıktığı evrede belirtileri göz ardı etmek kolaydır. Aşağıdaki işaretler hastalığı önlemek veya semptomları azaltmak için proaktif önlemler almak için önemlidir.

Hafif bir boğaz ağrısında önemsiz seviyede bile olsa ek C vitamini takviyesine başlayın.

Portakal suyu kullanmayın çünkü ekstra balgam ve mukus yaratır.

Önemli kriterlerden biride silver hydrosol içeren vitaminler ile takviye etmektir. Bu ilaç burun spreyi (etrafınızda hasta birileri varsa mükemmeldir) ve sıvı olarak mevcuttur. 12 yaş ve altı çocuklar için günde üç kez yarım çay kaşığı, 12 yaş ve üzeri için günde dört kez, bir çay kaşığı kullanımı önerilir. Tüm belirtiler kaybolana kadar kullanılır.

İlk savunma olarak antibiyotik kullanmak yerine bu reçeteyi tercih edebilirsiniz. Yüzyıllardır bakteri, virüs ve sağlığa zararlı mikroorganizmaların öldürmek için kullanılır (sindirim sistemine zarar vermez ve bağırsak bütünlüğünü korur). Antibiyotikler iyi ve kötü tüm bakterileri öldürdükleri için altı ile sekiz hafta sonra vücuda saldıran bir başka enfeksiyona karsı bizi savunmasız bırakır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için stresin arttığı dönemlerde veya hastalık sırasında probiotik alımını artırın. Çocuklar için çiğneme tableti veya toz halde meyve suyu ile karıştırarak tüketilecek formları mevcut.

Acil durum bilgileri

Çocuğunuzun acil durum bilgilerinin hemşire ve okul ofisinde güncel olduğundan emin olun. Acil durum numaraları, bu durumda ilk aranması gereken kişilerin bilgilerini yenileyin.
Çocuğunuzun doktor ve diş hekimi bilgilerini, size ulaşılamazsa aranması için okula bildirin. Düzenli kullanılan bir ilaç varsa (evde alınsa bile), -varsa- okul hemşiresini bilgilendirin.
Çocuğunuzun herhangi bir alerji durumunun okul hemşiresine verilen genel bilgi listesinde olduğundan emin olun. Gıdalar, bitkiler, ağaçlar, arı sokmaları veya lateks gibi. Arı sokması gibi durumlarda acil kullanılan ilaçların okulda bulundurulmasını sağlayın.
Çocuğunuzun fiziksel bir kısıtlaması varsa, özel sağlık bilgilerinin tanımlı olduğundan emin olun. Örneğin, astım, kalp üfürüm, uyku bozukluğu, sindirim sorunları, görme bozukluğu, vb.
Daima sırt çantasında bir kimliği olduğundan emin olun. Acil durumda çocuğun kendini anlatması mümkün olmayabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Apple İOS 7 Güncellemesi Kurma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: