Casio Hesap Makinesi

Sevgi Özdil tarafından 21 Ağustos 2014 tarihinde gönderildi

Rakamları toplamak, çıkarmak, bölmek, çarpmak kağıt kalem işi olmaktan çıktığında hesap makineleri ile tüm problemlerin üstesinden gelebiliriz. Sürekli olarak bir şeyleri hesaplama gereği duyan insanlara hesaplama işlerinde yardımcı olan en ilkel araçlardan parmaklara kadar hesaplama işlemi yapılagelmiştir. Parmakların ardından çakıl taşları ile de hesaplamalar yapılmıştır. Yıllar sonra sonunda bilinen ilk hesap makinesi olan abaküsler tasarlanmış ve kullanılmaya başlamıştır.

Hesap makinesi ilk olarak 1623 yılında sadece dört işlem yapabilmek üzerine icat edilmiştir. İlk hesap makineleri daktilo gibi üzerinde rakamları olan ve hesaplama işlemi için kolları olan makinelerdi. Günümüzde ise hesap makineleri daha fonksiyonel bir yapıya sahip ve karmaşık işlemlerin üstesinden gelebilecek özellikler ile donatılmıştır. Bu sebeple hesap makinelerine bir nevi küçük bilgisayar benzetmesi yaparsak yaparsak çok da yanlış düşünmüş sayılmayız.

Bir önceki yazımız olan Delgeç Çeşitleri ve Fiyatları başlıklı makalemizde kırtasiye ürünleri ve ofis gereçleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Alışveriş, Genel, Teknoloji kategorisine gönderildi
, , ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: