Çay Demleme ve Çaydanlık Çeşitleri

Sevgi Özdil tarafından 28 Aralık 2012 tarihinde gönderildi

çaydanlık çay matik modelleri en iyi paslanmaz çelik çaydanlıklar 150x150 Çay Demleme ve Çaydanlık ÇeşitleriÇay milattan önce 2737 yılında büyük Çin İmparatoru Shen Nung tarafından bulundu. Shen Nung’ın yıllar sonra yapılan araştırmalar sonucunda bulunan ve (çayın etkileri üzerine) kendisine ait olan yazılarında; çayın harareti aldığını, uykusuzluğa neden olduğunu ve susuzluğu bastırdığını anlatmış. 16yy. da ise Avrupa’ya ulaşan çay, yaklaşık 4000 yıl önce de Türk kavimleri ile tanışmış. Çayın Türklerle buluşması biraz geç olsa da Türkler için çay bir kültür haline gelmiş durumda. Hatta o kadar ki; Türkler sadece siyah çay ile değil, neredeyse bütün maki gibi bitkilerin çayını da bu kültüre eklemiş. Günümüzde ise hem siyah çay hem de yeşil çay ayrı bir sektör olmuş durumda.

Gün boyunca içilen siyah çayların yanında, kitlelerin kendilerine özgü demleme usulleri, demlenen çayların ince belli cam bardaklarda içilmesi veya kıtlama çay içme gibi çay kültürüne katkılar olmuştur. Hatta çay demleme üzerine bile kurallar çıkaranlar vardır. Bu kurallara göre iyi bir çay demlemek için yapılması gerekenlerden bazıları şu şekilde açıklanmıştır; demliğin sıcakken çayın demlenmesi, çay demliğinin çaydanlığın üstünde bulunması, demliğin oturtularak kaynamış su ile demlenip bekletilmesi… Bunun gibi bir sürü çay demleme stratejisi ve kuralı geliştirilmiştir. Tıpkı sizinde kendinize göre geliştirdiğiniz çay demleme kuralı gibi.

porselen otantik çaydanlık modelleri 150x150 Çay Demleme ve Çaydanlık Çeşitleriİş sadece nasıl demlenmesi gerektiği ile bitmiyor. Burada çayın hangi çaydanlıkta demlendiği de önemli. İşte tam da bu noktada yine birçok ayrım başlıyor. Bu ayrımı oluşturan çaydanlık modelleri ise porselen çaydanlık ve porselen demlik, cam demlik, çelik çaydanlığın çelik demliği, bakır çaydanlık ve bakır demlik, emaye çaydanlık ve onun emaye demliği ya da çay matiklerin en iyi çayı yaptığı konusunda yaşanan ayrım.

Sadece çayın nasıl demlendiği ya da hangi çaydanlık çeşitlerinde demlendiği değil, hangi ateşte en iyisinin yapıldığı noktasında da ayrımlar var. Kömür ateşinde yavaş yavaş olan çayın tartışmasız en iyi olduğu söylense de elektrikli çay matiklerin ya da ocakta yapılan çaylarında iyi olduğunu düşünenlerde yok değil.

Siz hangi ateşte, hangi çaydanlıkta nasıl demlediğinizde en iyi lezzete ulaşırsanız ulaşın ama keyifle yudumlayabileceğiniz en iyi siyah çay ve en iyi bitki çaylarına bizde.com’dan ulaşabileceğinizi unutmayın.

Ayrıca aradığınız en iyi çaydanlık markaları / markası; korkmaz, emsan, jumbo, karaca, porsan porselen çaydanlık, schafer çaydanlık ve arzum çaycı, arçelik çaycı, premier çaycı, fantom çay matik, cvs çaycılar ve diğer firmaların çaydanlık modelleri bizde.com’da.

 

Bir önceki yazımız olan 2013 Yılında Geçerli Olacak Asgari Ücretler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alışveriş, Genel kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: