Çay İçmenin Vücuttaki Etkileri

Tuba Ogat tarafından 26 Eylül 2014 tarihinde gönderildi

Çay içmeyi hemen hemen hepimiz seviyor hatta ikram edildiğinde pek de geri çevirmiyoruz. Peki, içtiğimiz çayın vücudumuza olan etkileri neler hiç düşündük mü? Bazen midemizi ağrıttığından veya uykumuzu kaçırdığından şikayet eder dururuz. Fakat; çay hakkındaki asıl gerçekleri şimdi sizlerle paylaşacağız.

Çayın vücuda olan etkisi demleme süresi ile yakından ilgilidir. Çay yapraklarında da çok çabuk çözülebilen kafein bulunmaktadır ve eğer çayı sadece 2 dakika demlediyseniz uyarıcı bir etki yapabilir. Öte yandan çay, flavinoid denilen antioksidan barındırır ve bu maddenin kanseri önlemede etkilidir. Eğer çayı 5 dakikadan fazla bir sürede demlediyseniz bu kez çay, vücudunuza sakinleştirici bir etki yapar. Çay her ne kadar çok fazla içilmesi uygun bulunmasa da sağlığa ciddi derecede faydası var. Bunlardan bir kısmı dişlerde koruyucu etki yaratması, hazımsızlığı önlemesi, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürük… Saymakla bitmiyor!

Çay rengi tamamen doğal olmakla birlikte hiçbir renklendirici katkı maddesi içermez. süt ve şeker ilave edilmediği sürece herhangi bir kalorisi yoktur. Çay vücudun su dengesini korur ancak; çok demli çay tüketmek, vücuttan su kaybetmeye yol açar bu sebeple sağlıklı olan daha açık ay içmektir veya içtiğiniz demli çayı günlük miktarını azaltmak ile birlikte içtiğiniz demli çay kadar ilave su tüketmeniz sağlığınız açısından önerilebilir.

Bir önceki yazımız olan Hangi Ruj Sizi Daha Çekici Gösterir? başlıklı makalemizde bakım, güzellik ve güzellik ve bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
, ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: