Çevrenizde Olması Gereken 3 İnsan Tipi

Tuba Ogat tarafından 24 Ekim 2014 tarihinde gönderildi

Hem iş hayatınızda başarı elde etmek hem sosyal çevrede olumlu bir tavır sergileyebilmek ve iletişiminizi kuvvetlendirmek için insanlara ihtiyacınız var. Başarı ve mutluluk elbette tek başına elde edilebilir bir şey olabilir. Ancak; gene de çevrenizde bulunacak doğru insanların etkisi de unutulmaması gereken bir gerçek. insanların hayatınızdaki pozitif etkisine dikkat çekin. Olumlu ve poitif düünme yetisine sahip olan kişiler ile birlikte olduğunuzda sizinde yaşamınız bundan pozitif yönde etki alacaktır. Fakat; negatiflik her zaman olumsuzluğu çeker. Her bireyin kendi açısından baktığı dünya size elbette çok önemli tecrübeler kaandıracaktır. Bazen tecrübe bizzat yaşanılan bir yana yaşamadığınız fakat; başkaları tarafından edindiğiniz bilgiler ile de kazanılır. Ve bu hayatınızda size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

İş hayatınızda fikrine ve deneyimlerine güvendiğiniz kişiler size iş alanınızda daha fazla yetkinlik kazandırır. Sosyal çevrede kurulan dostluk ve arkadaşlıkların kişileri psikolojik açıdan rahatlattığı tatışılmaz. Ancak; biz bu yazıda daha çok iş hayatınızda çevrenizde bulunması gereken kişilik tiplerinden bahsedecek ve bunun önemine değineceğiz. İş yaşamınızda kurduğunuz arkadaşlıklar ve çevre tabiki sosyal çevrenizde de olumlu bir etki gösterecektir.

Hayal gücü geniş, proje yaratabilen zor ve tam da gerekli olduğu zamanlarda iyi fikir üretebilen kişilere ihtiyacınız her zaman var. Bu kişilikte inanları çevrenize dahil ettiğinizde görmediğiniz herhangi bir şeyi dışarıdan bir gözle size gösterebilen, sizi aydınlatan ve hayal gücü genişliği ile ufkunuzu açacak olmaları sebebiyle başarıyı paylaşmış ve daha da arttırma imkanına sahip olmuş olursunuz.

Hayal gücü geniş kişilerden bahsetmişken oldukça hayalperest olan kişilerin size olumsuz etki yaratabileceğini de söylemeden geçmemek gerek. Çevrenizde realist insanlar olduğunda onların fikirlerini dikkate alın. Realist insanlar, konuya daha keskin ve daha çerçevesel bakacaklardır. Kararsızlık yaşadığınız veya tam olarak bir düşünce sağlayamadığınız durumlarda kurtarıcınız bu realist kişiler olacaktır. Çünkü onlar durum her ne kadar kötü de olsa açıkça dile getirmekten kaçınmayacak ve siz gerçeklerle yüzleştireceklerdir.

Çevresi geniş kişilere sahip olmanın önemi yeterince açık öyle değil mi? Çevre bir çevreyi doğurur ve bir bakmışsınız iş ağınızı genişleten farklı bakış açısı ve tecrübelere sahip herhangi bir bilgiyi paylaşabilecek veya paylaşabileceğiniz kişiler oluşmuş çevrenizde. Çevre genişliği sizi iş hayatında yükseltebilecek aynı zamanda bir düşüşe de sebep olabilecek bir konudur. Bu sebeple doğru insanları seçmek önemlidir. Sizin işinize zararı dokunacak kişiler karşısında temkinli olmalı ve çevrenizde paylaşımcı ve iyi niyetli kişiler barındırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan "Daha İyi Olmak" için Pazarlamanın Önemi başlıklı makalemizde iş hayatı, kariyer ve yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel kategorisine gönderildi
, ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: