Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmanın 5 Yolu

Tuba Ogat tarafından 02 Eylül 2014 tarihinde gönderildi

Ebeveynler ile çocukları arasındaki ilişki hem çocuk gelişimi hem de aile içi bireyler arasındaki ilişki güçlülüğü için oldukça önem taşımaktadır. Huzurlu bir ortamda ebeveyni ile güçlü ilişkiler kurabilen çocuk geleceğinde öz güven sahibi ve psikolojik olarak mutlu bir hayata ilk adımını atar. Fazla kaygıdan uzak, kendine ve etrafına güvenli çocukların yetişmesinin temeli aile içinde başlar ve aile içi iletişim ise bunda ciddi bir pay alır.

Eğer ilk kez bir çocuk yetiştiriyor veya çocuğunuzla iletişim problemleri yaşıyorsanız size vereceğimiz bir kaç tavsiye ile iletişiminizi kuvvetlendirebilir ve daha pozitif bir ortam yaratabilirsiniz. Bu konuda ebeveynlere büyük iş düşüyor. Çocuğunuzla gerçekleştireceğiniz doğru iletişimin onun gelişiminde ve dış çevreye olan bakış açısında bir etki oluşturacağını asla aklınızdan çıkarmayın. Doğru yöntemler ile mutlu bir aile olmanın tadını çıkarın ve özgüven sahibi, mutlu, saygılı ve iletişim kabiliyeti yüksek bireyler yetiştirin.

 1. Onun Ne İstediğini Anlamaya Çalışın

onu ancocukla etkili iletisim 1 Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmanın 5 YoluEtkili iletişimin ilk yolu karşınızdakini dinlemek; onun duygu ve düşüncelerini anlamakla başlar. Karşınızdaki bireyin herhangi bir durum veya olay karşısında duygu ve düşüncelerini analiz etmeyi başarır ve onun hissettiklerini anlamaya çalışırsanız etkili iletişimin ilk adımını başarıyla gerçekleştirmiş sayılırsınız. Bu aşamada bu görev ilk etapta ebeveynlere düşer. Çocuklarınız gelişim sürecinde iken bir kimlik bulma çabası içerisindedirler. Dolayısıyla ona doğru yolu göstermek ve bu kimlik arayışlarını iyi yönde geliştirmelerini sağlamak amacıyla onu iyi anlamalı, doğru analiz etmeli ve ihtiyaçlarını onun gözünden değerlendirmelisiniz. Bu şekilde sürecin ilk aşamasını tamamlarsınız.

2. Ona Biraz Fırsat Verin

cocugunuzla etkili iletisim 2 Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmanın 5 YoluOna yapabileceği ufak sorumluluklar yükleyin. Yaşa bağlı olarak değişiklik gösterebilecek sorumluluklar, çocuklarınızın hem kendi işini size ihtiyaç duymadan kendi başına halledebilme yetisini kazandırır hem de sorumluluk sahibi olmaları konusunda başarılı bir adım gerçekleştirmelerini sağlar. Ve bu durum çocuklarınızı tembellikten bir nebze de olsa kurtarır. Sadece bununla kalmaz aynı zamanda çocuklarınıza kendine güveni de aşılamış olursunuz. Kendine güvenen, sorumluluk sahibi bireyler dolaylı yoldan insan ilişkilerinde de başarı sağlayacaklardır. Verdiğiniz herhangi bir işi kendi halletmesi gerektiğini güzel bir dille söyleyerek onun bunu yapabilecek yaşta ve kapasitede olduğunu ona hissettirin. Fakat; bu aşamada üslup büyük bir önem taşıyor. Çocuklarınız ile bu diyaloğu sağlarken ona inandığınızı göstermelisiniz. Yaptığı işte başarılı olduğunu gören çocuklarınız daha verimli bir gelişme süreci göstereceklerdir. Ancak; çocuklarınıza vereceğiniz sorumluluklar onların kaldırabileceği kapasitede olmalıdır.

3. Çocuklarınıza Karşı Sakin ve Olumlu Davranışlar Sergileyin

cocugunuzla etkili iletisim 3 Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmanın 5 YoluÇocuğunuzla iletişim kurarken ona olumsuz bir tepki göstermemeye, kızmamaya ve bağırmamaya oldukça dikkat etmelisiniz. Eğer söyledikleri ve davranışları sizce olumsuz ise ve doğru yönlendirilmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız önce can kulağıyla onu dinleyin. Düşüncelerini sakinlikle karşılayın ve onu iyice anladıktan sonra fikirlerinizi ona aktarmaya başlayın. Kesinlikle olmaz veya asla! demek yerine yapacağı şeyin doğru olmadığını ona örnekler vererek veya sonucunu anlatarak farkettirmeye çalışın. Sonrasında o durumda sizin hissedeceklerinizden bahsedin. Duygularınızı onunla paylaşın. Sakin bir ortamda konuşarak sizi anlamasını sağlayın. Bu aşamada konuşma şeklinizde oldukça önemlidir. Karşınızdakinin de bir birey olduğunu unutmayın ve ona bunu tüm kalbinizle hissettirin. Her şeye kesinlikle karşı çıkmak yerine onun açısından da düşünün. Çocuklarınız ile birlikte bu paylaşımı gerçekleştirdiğinizde hem siz kendinizi iyi hissedecek hem de çocuklarınızla ilişkilerinizi güçlendireceksiniz.

4. Birlikte Kaliteli Zaman Geçirin

cocugunuzla etkili iletisim1 Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmanın 5 Yoluİşinizin arasında ayırdığınız 5 dakika değil de sadece onunla özel olarak paylaşabileceğiniz zamanlar yaratın. Ona sizin tarafınızdan özel olduğunu hissettirin. Birlikte bir aktivite planlayın ve bu aktivitede hem sizin istedikleriniz hem de onun istediklerinin olmasına özen gösterin. Böylece o da sizin hoşunuza giden süreçleri deneyimleyerek duygu ve düşüncelerinizi daha iyi anlamlandıracaktır. Belki de bir sonraki aktiviteyi sadece sizi mutlu etmek için o ayarlar ne dersiniz? Bu oldukça mutlu edici öyle değil mi… Elbetteki ebeveynlerin çocuklarını koşulsuzca ve herhangi bir beklenti içine girmeden sevdiklerini biliyoruz. Onunla zaman geçirirken Kaliteli Zaman kavramına dikkat etmenizi öneriyoruz.  İletişimin en önemli unsurlarından bir tanesi de birlikte zaman geçirdiğiniz anlardır.

5. Ona Eğitiminde ve Öğrenme Sürecinde Daima Destek Olun

cocugunuzla etkili iletisim 4 Çocuğunuzla Etkili İletişim Kurmanın 5 YoluEğitim öncelikle ailede başlar. Çocuğunuza eğitimi ve gelişimi konusunda vereceğiniz destek onun başarılı olma yolunda sağlam adımlar atmasına ve pozitif sonuçlar elde etmesine önemli seviyede destek sağlar. Bilmedikleri ancak; öğrenmeye çalıştıkları dönemler siz onların en büyük destekçisisiniz. Onları bu konuda ertelemeyin. Başkaları ile kıyaslamayın. Vereceğiniz iyi örnekler onların geleceğine dair umutlu cümleler olsun. Bu onların kendine olan inancını arttırır. Ailesinin kendisine inandığını ve güvendiğini bilmek ise ona ayrı bir motivasyon sağlar. Size ihtiyaç duydukları her an yanlarında olun. Derslerinde yardımcı olmaya çalışırken aynı zamanda başarılı olacaklarına dair onları motive edin. Onlara inandığınızı göstermek başarıları için büyük bir adım iletişiminizin güçlenmesi için önemli bir alan olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Neutrogena Norveç Formüllü Bakım Kremi başlıklı makalemizde bakım ve kozmetik hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
, , ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: