Dikkatinizi Arttırmanın Yolları

Tuba Ogat tarafından 25 Kasım 2014 tarihinde gönderildi

Bir çok sebepten dolayı işte, okulda, arkadaş arasında dikkatinizi toparlayamıyor ve konulara hakim olamıyor olabilirsiniz. Çevresel veya ruhsal bir çok sebeplerden kaynaklı bu sorununuza etkili bir çözüm üretmeye bir an evvel başlamanız gerekli… Yoksa konsantrasyon bozukluğu tüm yaşamınızı çepeçevre saracak.

Konsantrasyon ve bir konuda odaklılık sağlamanın en önemli faktörü motivasyondur. Siz her ne konuda olursa olsun ciddi bir motivasyona sahip olduğunuzda başarı, konsantrasyon, verimlilik ve odaklılık üst seviyelerde seyredecektir. Bu sebeple yaşadığınız herhangi bir olayda ya da konuda kendinize motivasyon araçları sağlayın. Motivasyonunuzu daima yukarı seviyelerde tutmaya özen gösterin. Bir ödül sistemi belirleyin mesela… Böylece güdülenmiş olacak ve üzerinizdeki negatifliği dağıtmış olacaksınız.

“Şimdi burada ol” tekniğini deneyebilirsiniz. Konsantrasyonunuzu bozan her hangi bir durumda kendi kendinize bu cümleyi tekrar edin. Şimdi, burada ol! Siz çok yoğun bir iş üzerinde çalışırken birden kapı açılıp içeriye biri de gelse siz bu cümleyi kendi kendinize tekrar ettiğinizde az önceki konsantrasyonunuza kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Susuz kalmak konsantrasyonunuzu bozan sebeplerden bir tanesidir. Suyun vücuda olan faydasını hepimiz çok iyi biliyor olsak da içmediğimiz durumlarda konsantrasyona kadar bir çok şeyi olumsuz etkilediğini de bilmemiz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kendinize İyi Bakın, Bağışıklığınız Güçlensin! başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
, , ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: