Ergenlik Çağındaki Kızlarınız ile Nasıl Bir İletişim Kurmalısınız?

Tuba Ogat tarafından 11 Kasım 2014 tarihinde gönderildi

Ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler çocuklarınızda mutlaka bir değişime yol açacaktır. sürekli değişen duygu durum halleri ile baş etmek biraz zorlu olsa da bunun geçici bir durum olduğunu kendinize sürekli hatırlatmanın size iyi geleceğini ve böylelikle çocuklarınıza daha anlayışlı yaklaşabilmenize olanak tanıyacaktır. Zaman zaman yaşanabilecek öfke krizleri, beklentiler, memnuniyetsizlikler olması oldukça doğal… Bu dönemde sabrınızı korumalısınız. Unutmayın ki bu durum kızlarınız için çok daha zor. Yaşadığı gel-gitler onu duygusal olarak son derece etkileyecektir. Bir kimlik bulma çabası, kendini keşfetme, güçlü bir duygusallığın baş gösterdiği dönemler ebeveynlere çoğu zaman zor anlar yaşatabiliyor.

Öncelikle kabul etmelisiniz. Kızınız değişiyor. Hormonlarının etkisi ile vücudu gelişiyor, duyguları değişiyor. Söylediklerinizi anlamayacak. Çünkü henüz zamanı değil. O bedeninin yaşattıkları ile gelişme sürecinde. Bu dönemde onun yanında olmanız gerektiği ve bu dönemin geçici bir süreç olduğunu kabul etmeniz gerekiyor. Onu davranışlarına öfkelenmeniz ve sürekli yapmak istediği şeylere karşı çıkmanız bu dönemde onu sizden uzaklaştıracaktır. Daha çok arkadaş gibi olmaya özen gösterirseniz böylece sizden bir şey saklamasına veya istediği şeyleri gizlice yapma ihtimaline karşı son derece önemli bir önlem almış olursunuz. Üstelik bu şekilde onunla daha yakın ilişkiler kurmanız da son derece kolaylaşır. Bu, onun her istediğini yapmasına evet demeniz anlamına gelmiyor. Yaklaşım tarzınızı olumlu bir hale getirmeli ve sadece öyle davranmak için değil onu gerçekten anlamak için yaklaşmalısınız.

Unutmayın, o bağımsız olabilmenin savaşını vermekle meşgul şu sıralar…

Onu bir denetim altında tutmaya çalışmak yerine onunla iletişiminizi güçendirmeye çalışın. Bu dönemde aranızdaki ilişki için attığınız her güçlü ve doğru adım ileride kızınız ile olan ilişkide temelleri sağlam atmanıza yardımcı olacak. Disiplin, onu sizden uzaklaştırır. Çünkü kurallar ve ciddiyet gerektirir disiplin. Ve disiplini gerçekten adı üstünde şekliyle gerçekleştirmeye çalıştığınızda her şey daha da olumsuz bir hale almaya başlar. Elbette disiplini elden bırakmamalısınız. Hayatın her alanında disiplin oldukça önemlidir ve sizi ileriye taşır. Kuracağınız bir disiplin elbette olacak fakat; bu onu asla rahatsız etmemeli.

Sizinle mutlu zamanlar geçirebilmesine ortam hazırlayın. Eğer sizinle olan ilişkisinde sizinle yeterince rahat olabilirse bu dönemi hem güvenli bir yerde hem de rahat bir ortamda kolaylıkla geçirebilir. Çünkü, onu sizden başkası daha iyi tanıyamaz. Bu dönemde sağlıklı kararlar vermede zorlanacağından bir karar verdiğinde onun yanında sizin olmanız çok daha önemlidir. Buna fırsat vermelisiniz. Sizin yanınızda kendisini iyi hissetmeli ve kararlarını sizinle rahatlıkla paylaşabilmelidir kızınız. Eğer, kararlarına sürekli itiraz eden ve sinirlenen bir ebeveyn ile karşı karşıya kalırsa size karşı hem tepkileri umsuz bir yön alacak hem de yanlış kararlar verme ihtimali yükselecektir. O yüzden en başa dönüyoruz. Kesinlikle onu anlamaya çalışın…

Bir önceki yazımız olan Mutlaka Okumanız Gereken 3 Kitap başlıklı makalemizde kültür sanat hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
, ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: