Fobilerinizden Kurtulmak Sizin Elinizde

Tuba Ogat tarafından 10 Aralık 2014 tarihinde gönderildi

algılanan bir tehdit anında hissedilen endişe, panik, korku ve gerilim duygusu olarak nitelendirebileceğimiz fobiler hemen hemen herkesin hayatında o ya da bu sebeple bir şekilde vardır. Birimiz böcekten, birimiz kediden korkarız sebeplerimizi ise; bir fobi adı altına yerleştiririz. Oysaki; yaşadığımızda bizi rahatsız eden bu korku dürtülerinden sonsuza dek kurtulmaya çalışmak onu her yaşadığımızda hissettiğimiz stresten çok daha iyi olacaktır.

Herkesin, fobileri ve korkulara karşı gösterdiği tepki ve hisler çeşitlilik gösterse de fizyolojik olarak benzer bir durumu yaşarız. Bir çok sebeple sayabileceğimiz kontrol kaybı yaşıyor isek; fobilerimizin kolaylıkla oluşması ve onlara bir takım endişe tepkileri vermemiz son derece normal karşılanabilir. Elinizdeki gücü hissetmek ve kontrolünüzü yeniden sağlamak ise tam manasıyla sizin elinizdedir.

Travmatik bir deneyim yaşamak veya böyle bir duruma tanık olmak da fobilere sahip olmanızı sağlayabilir. Düşüncelerinizi temellendirmeli ve başarılı sonuca adım adım ulaşmalısınız.

İyi sonuçlara değil yaşadığınız olayların kötü tarafına takılıp kalırsanız yalnızca fobilerinizde değil hayatınızdaki bir çok soruda çözümsüz kalır engellerde çaresiz kalırsınız. Yaşadığınız bir sıkıntıyı nasıl atlattığınıza ya da atlatmış olma durumunuza odaklanmanız sizi daha ileriye taşıyacaktır. Temellendirin ve edindiğiniz olumsuz davranış modellerini hayatınızdan çıkarabilmek için kendinize bir şans tanıyın.

Bir önceki yazımız olan Bebeğiniz için Hangi Ayda Hangi Besinler başlıklı makalemizde anne bebek ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: