Google’ı Daha Verimli Kullanmak İster misiniz?

Tuba Ogat tarafından 23 Mart 2015 tarihinde gönderildi

Gününü çoğunlukla bilgisayar başında geçirenler için Google, internetin değil hayatın bir parçası halinde. Herhangi bir şeyi merak ettiğimizde artık uzunca bir süredir kitaplardan çok Google imdadımıza yetişiyor. Gün içerisinde defalarca kullandığımız Google’ı daha verimli kullanmak istemez miydiniz?

Google’ın kullanıcıları için geliştirdiği tüm araçlardan haberdar mısınız? Yoksa yalnızca web de arama çubuğunda bir şeyler mi aratıyorsunuz? Veya web bölümünde aramayı doğru gerçekleştirebilyor muyuz? Bu ve buna benzer soruların cevabı ile artık Google sizin için daha elverişli bir arama motoru haline gelecek.

Bir web sitesi içerisinde arama yapmak istiyorsanız; “site:” özelliğini kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin bizde.com sitesi içerisinde bilgisayar aramak istiyorsanız bunun için doğru arama yöntemi “Bilgisayar” site:bizde.com şeklinde olmalıdır.

Google da bir şarkı aramak istiyorsunuz, şarkının sözlerini biliyorsunuz fakat; gene de birkaç kelime eksik. Google, sizin için şarkı sözlerinizi tamamlayabilir. Örneğin; Ouzhan Koç’un bu Yol Uzar adlı şarkısının sözlerini yıllar * anlayamadım gelip * yanıma kalmaz* tasam şeklinde yazabiliriz. Belki aradaki sözler aklımıza o an gelmiyordur. * yöntemi ile Google bu parçayı sizin için tamamlayacak.

Google’da işlem yapmak eğer yannızda bir hesap makinesi yoksa oldukça pratik olabilir. Üstelik, arama çubuğuna hesap makinesi yazmanıza gerek bile yok. Çarpmak istediğiniz bir sayı varsa örneğin 25 ve 12 25*12 yaparak sonucu Google’dan isteyebilirsiniz.

Herhangi bir yerin saatini merak ediyorsanız uzun uzun arama yapmanıza hiç gerek yok. “Time” kullanmanız yeterli. Örneğin; Time England sizi anında bilgilendirecektir.

Bir şehrin hava durumundan haberdar olmak için de weather kullanmanız yeterlidir. Weather Kıbrıs, Weather İstanbul gibi…

Google’ın hazırladığı bu kısayollar kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştırıyor. Siz de bir Crome kullanıcısı iseniz; bu kısayollar sizi de memnun edecek. Eğer hala Google Crome’u indirmediyseniz denemeye ne dersiniz?

Bir önceki yazımız olan Başarılı İnsanların Hayatlarındaki Seçimler başlıklı makalemizde kariyer ve yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Teknoloji kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: