Hamilelikte Karın Çatlakları Nasıl Giderilir?

Sevgi Özdil tarafından 17 Temmuz 2013 tarihinde gönderildi

karın çatlak giderme kremi Hamilelikte Karın Çatlakları Nasıl Giderilir?Vücutta cilt çatlakların oluşumunda en belirleyici faktör genlerdir yani çatlak oluşumu genetiktir. Siyah kadınlarda hemen hemen hiç vücut çatlakları görülmez. Asyalı kadınlarda ise nadir görülür. Beyaz kadınların ise yaklaşık %75-90’ında değişik oranlarda cilt çatlaklarına rastlanmaktadır. Bir başka deyişle annesinde ya da kız kardeşlerin de vücut çatlağı olan kadınlar çok büyük olasılıkla bu problemle karşılaşacaklardır. Peki hamilelikte karın çatlakları ne zaman başlarKarın bölgesindeki cilt çatlakları genellikle hamileliğin son 3-4 ayında yavaş yavaş ortaya çıkarlar. Ancak bazı zamanlar son 3-4 haftaya kadar görülmeyip daha sonra belirginleşebilir.

  • Hamilelikte karın çatlakları nasıl önlenir;

Genetik faktörler dışında karın çatlakları için bir diğer risk faktörü de ani ve fazla kilo artışıdır. Hızla büyüyen karın ciltte gerilmeye ve elastikiyet kaybına neden olarak çatlak oluşumunu sağlayabilir. Bu nedenle dengeli (yavaş yavaş) ve ideal sınırlarda aşırıya kaçmamaya çalışarak kilo alımı çatlak oluşumunu bir ölçüde engelleyebilir. Cilt çatlakların önlenmesinde alınabilecek en iyi önlem cildin nemini korumaktır. Cilde ihtiyacı olan nemin sağlanması ile cildinizi korursunuz. Bu da dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı alımı ile mümkündür. Hamilelikte karın çatlakları nasıl geçer? Gebelikte ideal su tüketiminin önemi, karın yani göbek bölgesi çatlakların önüne geçilmesinde kendini göstermektedir. Dengeli beslenme ile vücudun ani ve gereğinden fazla kilo almasına engel olacağı için karın bölgesindeki cildinin olması gerekenden daha fazla gerilmesini engeller. Bu ani gerilme de çatlak oluşumunda önemli bir faktördür.

  • Hamilelikte karın çatlakları için ne kullanılmalı?

Duş sırasında karnın yumuşak bir sünger ya da fırça yardımı ile dairesel hareketler ile masaj yapar şekilde ovalanması da ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak cildin elastikiyetinin korunmasına yardımcı olabilir. Gebeliğin altıncı ayından başlayarak düzenli şekilde cildin nemlendirilmesi de alınabilecek bir diğer önlemdir. Bu amaçla piyasada satılan kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi basit nemlendiriciler, nemlendiricili vücut sütü, nemlendiricili bebe yağları, çatlak önleyici ve giderici kremler veya badem yağı da kullanılabilir. Bunlar arasında badem yağı kötü kokusuna rağmen en etkili ürün gibi görünmektedir. Bu ürünlerin temel ortak özelliği cildin ani gerilmeye karşı dayanıklılığını arttırmalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Çok Amaçlı Orta Sehpa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: