IPad Mi Yoksa Android Sistemli Tabletler Mi?

Sevgi Özdil tarafından 28 Kasım 2012 tarihinde gönderildi

Teknolojinin ışık hızında ilerlediği şu günlerde neredeyse her yeni gün bambaşka bir cihazla karşılaşıyoruz. Hal böyle olunca da o kadar çok seçenek içinde hangi ürüne karar verirsek doğru bir seçim yapmış oluruz diye düşünüyoruz.

ıpad 3 new ıpad 150x150 IPad Mi Yoksa Android Sistemli Tabletler Mi?Bilgisayar almayı planlayıp araştırmaya başlıyoruz. Yüzlerce model ve işletim sistemi içinde boğulurken, birden bire tablet bilgisayarlar aklımızı çeliyor. Bu seferde tabletleri araştırmaya başlıyoruz. Tablet bilgisayar markaları aklımızı karıştırıyor bu kez de. Tablet bilgisayarlar aslında yeni bir teknoloji değil. Ancak 2010 yılında Apple ilk IPad tableti piyasaya sürünce tablet bilgisayarlara ilgi artmaya başladı. İnsanlar tabletleri kolay kullanım ve taşıma rahatlığından dolayı notebookdan daha çok tercih eder oldu. Kızışan rekabet ortamına Google da “Android” adını verdiği akıllı telefonlar için geliştirilen açık kaynaklı işletim sistemini piyasaya sürdü. Kod adı “Honeycomb” olan Android 3.0 işletim sistemi tablet kullanımı için düşünülen ilk versiyon oldu. Böylece 2011’in Şubat ayında Motorola ilk Android tablet olan “Xoom”u çıkardı.

renkli ayrılabilen tablet modelleri renkleri IPad Mi Yoksa Android Sistemli Tabletler Mi?Android tabletler dokunmatik ekrandaki simgelere parmak vuruşuyla ikonları aktif edebilmesiyle, nesneleri hareket ettirmesiyle ve ekranın kaymasına izin veren ara yüzüyle ipad’in sahip olduğu özelliklere sahip. Hem Apple hem de çeşitli Android üreticileri “uygulamalar”  menüsü olarak bilinen ve çeşitli programları içinde barındıran online bir pazar sunuyor. Böylece buradaki programları satın alabiliyor ve doğrudan bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz. Uygulamalar menüsü üzerinden ipad ve androidleri kıyaslarsak Apple Store’ de binlerce uygulama bulunuyor. Androdlerde ise yeni yeni bir artış yaşanmakta.

Apple ilk iPad’i piyasaya çıkardıktan sonra elini hızlı tuttu ve iPad 2 ‘yi kullanıcılarıyla buluşturdu. IPad 2, IPad 1’den farklı olarak yüz yüze görüşme olanağı sağlayan yazılımı destekleyen ön ve arkada video kameraları var. IPad 2 çift çekirdek işlemciye sahip, daha ince ve hafif bir kasaya sahip. Apple iPad 2’nin ardından da dört çekirdekli 4G’li ve 5 mp kameraya sahip olan New iPad yani iPad 3’ü çıkardı.

Sony Slider android tablet markaları IPad Mi Yoksa Android Sistemli Tabletler Mi?Bu günlerde tablet piyasasına yeni çıkan Motorola Xoom2, HTC Flyer, Asus Transformers, Samsung Galaxy gibi tablet bilgisayarlar neredeyse bir cep telefonu kadar ince ve yüksek hıza sahip. Bu tabletler yüksek çözünürlüğe sahip kameralarıyla kaliteli fotoğraflar çekerken, HD video görüntüsü kaydedebilen, Gorilla Glass gibi kırılmaz ve çizilmez cam teknolojisiyle birlikte Apple’nin iPad’ine yüksek teknolojileriyle meydan okuyorlar.

Apple ürünleri ile Android tabletlerin ‘uygulama’ satışlarında ise büyük farklar mevcut. Apple uygulamaları sadece Apple Store üzerinden online satılmasına izin veriyor. Kullanıcılardan da uygulamayı satın almadan önce her uygulama için onay istiyor. Android tabletlerin ve cihazların ise daha kolay bir sistemi var. Uygulama satın almak isteyen herkes Android uygulamaları istediği gibi piyasaya çıkarabiliyor. Piyasaya sürdüğü bu uygulamalar için de hiç kimseden onay istenmiyor. Bu büyük fark, kullanıcılardan çok programcılar açısından daha önemli bir hal alıyor.

Apple’ın IPad’i ya da Android tabletrin farklarını kıyaslayarak bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun ürünü seçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonu Aksesuarları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Genel, Teknoloji kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: