İş Hayatında Başarılı Olmanın Altın Kuralları

Tuba Ogat tarafından 08 Eylül 2014 tarihinde gönderildi

İş hayatında başarı, disiplin ve azim ile doğru orantılıdır. İş yerinde iç müşteriler olan diğer personel ve üstler ile olan iş ilişkisi ise; bu bütünün bir diğer parçasını teşkil eder. Olduğunuz mevkiden yükselmek veya yaptığınız işi en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için iş saatlerinizi verimli değerlendirmeli, algınızı açık, konsantrasyonunuzu yüksek tutmalısınız.

Ofis İçi İç Müşteri Deyimi

Ofis içerisindeki tüm personeller birer iç müşteridir. Dolayısıyla, iş yerinde muhattap olduğunuz her bir birey, özellikle kendi departmanınızda sürekli diyalog halinde olduğunuz ve bir iş tamamladığınız herkes sizin için bir iç müşteridir. İç müşteriden kasıt şudur: Bireyler, firma içerisinde birbirlerini birer müşteri sıfatı ile gördükleri ve o özen ile hareket ettikleri müddetçe daha hızlı, daha verimli ve daha kaliteli sonuçlar alınması olasıdır. Bu sistem, iş ciddiyeti, doğru analiz ve kaliteli sonuç alınmasını doğrurur. Etkili bir iş üreci geçirmeyi hedef alanlar ve bir yönetim sistemi oluşturmak isteyenler için ilk adım iç müşteri sistemini oturtmak olacaktır.

Az Zaman Çok Veri

Zamanı doğru kullanmak, süreci daha kaliteli geçirmenizi sağlar ve müşteri gözündeki prestijinizi arttırır. Ancak; kısa sürede çok iş derken üstünkörü bir işten bahsetmiyoruz. Elbetteki çıktının kalitesinde bir düşüş gözlenmemelidir. Olabilecek minimum sürede maksimum fayda elde edilebilecek şekilde elde ettiğimiz çıktı, hem iş sürecinde doğruı hamleler gerçekleştirmemizin bir sonucu olarak bizi tatmin eder hem de müşteri için akılda kalıcı bir izlenim bırakır.

Doğru Plan, Program

Günü verimli değerlendirmek için öncelikle yapmanız gereken işleri öncelik sırasına göre bir liste altında toplayın. Karışıklık ve düzensizlik, hem işlerin yolunda gitmemesine hem de iyi bir sonuca ulaşamamanıza neden olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey bu karışıklığı bir çözüme ulaştırmaktır. Bunun da en doğru yolu plan yapmaktan geçer. Takviminizi doğru kullanmalı ve işleyişi aksatmamalısınız. Bunun için eğer yoğun bir iş hayatına sahipseniz hatırlatıcılar kullanabilir, takviminize not kaydedebilir ve buna benzer ilgili programları kullanarak rahatlıkla gecikmenin önüne geçebilirsiniz.

Sistemli Çalışma, Konsantrasyon

sistemli bir çalışma elbetteki plan ve programla mümkün ancak yeterli değil. Aynı zamanda yüksek bir konsantrasyona sahip olmanız gerekiyor. Bunun için de bir motivasyona ihtiyacınız var… Eğer, yaptığınız işi seviyorsanız xmütivasyon ve konsantrasyon sizin için zaten bir problem teşkil etmeyecektir. Fakat; mecburen çalıştığınız bir iş sözkonusu ise; daha isteksiz tavırlar içerisinde olmanız oldukça doğal. Bunun önüne de geçebilmenin en kolay yolu yaptığınız işte sizi mutlu eden ne kadr olgu varsa bir liste çıkarmak ve bu listeye arada bir göz atmak. Elbetteki motivasyonunuzun düştüğü zamanlarda. Hiç yok demeyin. Elbette sizi mutlu edecek birkaç şey vardır biraz düşünün. Belki maaşı iyidir belki ortamınız veya sosyal haklarınız sizi tatmin ediyordur. Mutlu olduğunuzz yanları düşünmek sizi motive ederek konsantrasyonunuzda artış sağlayacaktır. Böylece yaptığınız işten de daha yüksek bir verim elde edebileceksiniz.

Mola Vakti

Eğer iş yerinizin koymuş olduğu bir kural yok ise; bu kuralı siz oluşturmalısınız. Örneğin, bir işi tamamladıktan sonra bir 10-15 dk. mola vermek size iyi gelecektir. Ya da işin zorlu veya gözle görünür bir parçasını hallettikten sonra bir mola vermek sizin için iyi olacaktır. Fakat her 15 dakikada bir yerinizden kalkıyor ve bunu sürekli hale geitiriyorsanız bu konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu olumsuz yönde etkilemekle birlikte verimizde düşüşe sebep olacaktır. Üstlerinizin de gözüne batmanıza sebep olabilecek bir davranış modeli haline gelebileceğini de göz ardı etmeyelim. Önce iş sürecinde tatminkarlık yakalamak sonrasında hakettiğimiz molayı vermek bizi daha verimli ve iç huzurumuzu tam yaşamamızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sağlığınıza İyi Gelecek 5 Besin başlıklı makalemizde besinler ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: