Kamburluktan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Tuba Ogat tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde gönderildi

Düzgün bir postüre sahip olabilmenin yolu bedene olan özen ve spor ile ilişkilidir. Oturuş bozuklukları ile başlayan süreçte, dikkat edilmediği ve herhangi bir sportif aktivitede bulunulmadığında kamburluk riski ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bir de tüm bunların üzerine hareket kabiliyetimizi oldukça sınırlandırdığımız ve aktif bir yaşantıya sahip olmadığımız daha çok aynı pozisyonda uzun süre kalarak kısa hareketler sergilediğimiz zamanlarda bu ihtimali iki katına çıkarmamız muhtemel olacaktır.

Vücudumuzda en çok şikayet edebileceğimiz görünüş bozukluklarından biri olan kamburluk önüne geçilmediği ve üzerinde durulmadığı taktirde herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Kamburluk yalnızca duruş bozukluğu yaratmaz. Aynı zamanda hareket ettiğimiz süreler boyunca bedeni yorar ve hareket kabiliyetimizi daha da fazla sınırlandırmaya sebep olur. Sorunun çözümü için sorunun kaynağını tespit etmek gerekir. Bu sebeple günlük yaşamınızı gözden geçirmeye başlamanız yapacağınız ilk adım olacaktır.

Bir kambura sahipseniz yapabilecekleriniz arasında sıralanacak ilk yöntem yürüyüş olabilir. Yürüyüşü hayatınıza dahil edin. Kamburunuz olmasa bile! Sırt bölgenize uzatacağınız ellerinizi dirsekleriniz ile birleştirerek yarım saat ile başlayan ve 1 saate çıkarabileceğiniz yürüyüşler ile kamburunuzdan kurtulabilirsiniz.

Pilates herkes için iyi bir rehabilitasyon yöntemidir. Pilates ile tüm kaslarınızı aktif edebilir ve sırt bölgenizi güçlendirecek çalışmalar ile kamburunuzdan kurtulabilirsiniz. Fakat; ileri düzeye gelen kamburlar ciddi bir tedavi gerektirebilir bu sebeple bir kambur oluşumunda veya bir kambura sahip olduğunuzda mutlaka doktorunuza başvurmalı ve söylediklerini harfiyen uygulamalısınız.

Omuz bölgesini esnetme egzersizleri postürünüzü uygun hale getirmede oldukça etkili egzersizlerdir. Üstelik, sırt bölgenizi de kolaylıkla aktif olarak çalıştıracaktır. Düzenli bir spor hayatı ve günlük yaşamda doğru bir duruş kazanmak, oturuş bozukluklarının önüne geçmek kambur rahatsızlığı için oldukça etkili olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Üzüntünün Sizi Yıpratmasına İzin Vermeyin başlıklı makalemizde yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
, , , ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: