Karlı Havalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Tuba Ogat tarafından 06 Ocak 2015 tarihinde gönderildi

Kış aylarında aracınızın verimi yarı yarıya düşebilir performans azalırken yakıt maliyeti de artarsa bu hem aracınıza hem de cebinize zarar verir. Aracınız, soğuk hatta karlı kış günlerinde fazla yakıt harcıyorsa önlem almanın yani tasarruf sağlamanın zamanı gelmiş demektir.

Bunun için size bir kaç tüyo verelim…

Karlı günlerde aracınızla giderken yollar sebebiyle çoğunlukla biraz ağır haraket etmek durumunda kalıyor olabilirsiniz. Bu durumdan sıkılarak öndeki aracı solladığınızda daha fazla yakıt harcadığınızı biliyor muydunuz? Öndeki aracın izlerini takip ederek gitmek çok farketmeseniz de size büyük bir yakıt avantajı sağlayacaktır. Bu yol şartlarında aracınız ilerlemek için son derece güç sarf ediyor. Bu sebeple, yolların temizlenmesini beklemek ya da öndeki aracın izlerini takip ederek yola devam etmek daha karlı bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır.

Soğuk hava şartlarında arabanızla seyahat edecekseniz, arabada bir süre bekleyip motoru çalıştırıp klimayı yakmak kolay bir çözüm yolu sunar ancak sadece bir süre. 10 saniyeden fazla beklemek ise; motoru sıfırdan çalıştırmak ile kıyaslandığında daha fazla yakıt tükettiğini gösterir. Motoru boşa çalıştırdığınız süreyi kısaltmak size yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Aracınızı park ederken eğer imkanınız varsa kapalı bir park alanına parketmeniz aracınızı tekrar kullanacağınızda gerekli olan ısıya daha çabuk ulaşabileceğinizden daha pratik ve daha tasarruflu olacaktır. Çünkü park alanları özellikle çok soğuk kış aylarında arabanızın ısısını daha fazla muhafaza eder ve siz de böylelikle aracınızı çalıştırırken uzunca bir süre ısınma problemini ortadan kaldırmak ile uğraşmamış olursunuz. Ve bununla kalmaz aynı zamanda iyi bir yakıt tasarrufunda da bulunursunuz.

Bir önceki yazımız olan Merakla Beklenen 2015 Filmleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: