LCD televizyon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

aykut tarafından 02 Kasım 2011 tarihinde gönderildi

philips 21 9 cinemascope lcd tv 300x279 LCD televizyon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

LCD alırken hangi özellikleri olmasına dikkat edilmeli? Piksel, çözünürlük, kontrast, parlaklık vs. gibi terimleri duyuyorsunuzdur, ama ne işe yaradıklarını biliyor musunuz?

LCD TV, ev ve arabadan sonra en çok para harcayacağınız yatırımınız olabilir. Bu yüzden alın teri ile kazandığınız paranızı harcamadan önce alacağınız ürün hakkında bilinçli olmayı tercih etmeniz önemlidir.

Sizlere LCD TV alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmeyen teknik ayrıntılar olmadan mümkün olduğu kadar açık bir şekilde anlatacağım. LCD TV almak için mühendisliğe soyunmaya gerek yok. Aşağıdaki açıklamaların amacı en uygun fiyata en iyi LCD’yi almanıza yardımcı olabilmektir.

İşte LCD TV seçerken dikkat etmeniz gereken altı faktör ve aramanız gereken minimum özellikleri:

Piksel Sayısı: Daha çok piksel daha iyi görüntü demektir. Bu noktada 1080p olanları tercih etmeniz daha iyi bir karardır.

Tepki Süresi: Hızlı hareket eden nesneleri görüntüleme kabiliyeti (LCD’ler eskiden bu konuda sorun çıkarırdı ama artık değil). Tercihen 8 milisaniyeden düşük olmasına dikkat etmelisiniz.

Kontrast: Renkler arasındaki keskin ayırımı sağlar. Minimum 1500:1 oranlı olanları tercih etmenizi öneririz.

Her tür ışıkta televizyonunuzu görmek istersiniz elbet. 500 cd/m2 veya daha iyisini tercih edin.

İzleme Açısı: Düz ekran televizyonlarda önceden farklı açılarda çok rahat izlenemezken artık bu durum problem olmaktan çıktı. LCD TV’nizin farklı açılardan izlenebildiğinden emin olun ki kalabalık durumlarda herkes görebilsin.

Giriş/Çıkış Portları: Almak istediğiniz LCD TV’de bunlardan bol bulunmasına dikkat edin, özellikle HDMI ve VGA girişleri olsun ki arzu ettiğinizde bilgisayarınızı televizyonunuza kolayca bağlayabilesiniz.

Çoğu yeni LCD yukarıdaki kriterleri karşılar. Bu adımları uygun şekilde takip ederseniz doğru LCD televizyonu seçerken hata yapma payınız azalacaktır.

Bir önceki yazımız olan iPhone 4 ve iPhone 4S için Pil Ömrünü Uzatma Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Genel, Teknoloji kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Yoruma kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: