Linkedin’de Özet Nasıl Yazılır?

Tuba Ogat tarafından 30 Ekim 2014 tarihinde gönderildi

Sosyal medya artık günümüzde çok daha fazla bir alana sahip oldu. Sadece, eğlence ve keyifli zaman geçirme yönleri dışında mesleki alanda da gücünü arttırdığı bir gerçek. Bu platformda en etkili iş alanı internet sitelerinden biri de LinkedIn diyebiliriz. Bir çok firmanın istediği niteliklere uygun personel arayışını rahatlıkla gerçekleştirebileceği, iş arayan kişilerin ise, firmalara kendini kolaylıkla tanıtıp iş bulma ihtimalini arttırabileceği ve markaların marka değerlerinin son derece etkin bir şekilde ön plana çıkabileceği bir platform olan LinkedIn’i etkili bir şekilde kullanabilmek amaca ulaşmada önemli bir rol oynuyor.

Mesleki tanınırlılığınızı arttırmanın en etkili alanlarından olan LinkedIn’de profilinizi oluştururken özet bölümünde etkin bir tanıtım yazısı hazırlamak sizi profesyoneller ve işverenler ile iletişim sağlayabilme potansiyelinizi arttıracaktır.

Nasıl bir özet hazırlamak gerekiyor?

Amaç ve Hedefler

LinkedIn’de olma sebebinizi belirlemeniz özet hazırlamada ilk aşamayı oluşturuyor. Bir profesyonele mi ihtiyacınız var? Yoksa, kendi beceri ve tecrübelerinize uygun bir iş mi arıyorsunuz? Müşteri bulmak mı? Yoksa kendi iş sahanıza ait sektörlerdeki işverenler ile iletişim kurmak mı? Amacınızı belirleyin. Ve en etkili şekilde profilinizi hazırlamaya başlayın!

Keywords Kullanımının Önemi

Size ulaşmalarını kolaylaştıracak bir takım yöntemler uygulamanız şart. Çünkü işverenler veya LinkedIn’de herhangi bir iş sebebi ile arama yapan kişilerin en sık kullandığı yöntem anahtar kelimeler oluyor. İşveren veya iş arayan kişiler, belirledikleri birkaç terimleri yazarak kendi sektörlerine ait kişi veya firmaları listeleyebiliyor. Örneğin, eğer bir mühendis iseniz; özet bölümünü oluştururken karşı tarafın sizin sektörünüz, becerileriniz ve alanınıza ait bir kaç terim yazarak sizlere ulaşacağını göz önünde bulundurun ve özetinizi oluştururken bir takım terimler kullanmaya özen gösterin. İnşaat mühendisi iseniz; sizi bulmalarını kolaylaştıracak şekilde terimler kullanın. İnşaat sektöründe firmalar personel alımı için arama yaptıklarında sizce hangi kelimeleri yazarlar?

Anlatım Dili

Anlatım diliniz 1. tekil kişi ağzından ve olabildiğince açık ve sade olmalıdır. Sizi anlatan cümleler tercih etmeli ve kişiliğinizin farklı yönlerini açıkça dile getirerek sizi seçme ihmallerini arttırmalısınız. Unutmayın, her ne kadar kısa bir bölümden bahsetsek de sizi az öz bir özet bölümünden iletişim kurmak ve tercih edilebilmek için etkili bir tanıtım yazısına ihtiyacınız var. Bir düşünün. Sizi neden tercih etmeliler? Veya siz, tercih edeceğiniz personel veya müşteri potansiyellerinde hangi özellikleri arıyorsunuz?

Farklılık Yaratın

Anlatım dili bölümünde de bahsedildiği gibi milyonlarca kişi arasında kendi alanınız ile ilgili bir çok kişi arasında sizi farklı kılacak ve tercih edilme ihtimalinizi arttıracak cümleler kurmalısınız. Siz bir firmaya ne katabilirsiniz? Gerçek veriler kullanmaktan kendinizi alıkoymayın. Bir firmanın etkinliğini arttırabilecek elinizde veriler varsa bunları kullanmaktan eski deneyimlerinizi anlatmaktan çekinmeyin. İstatistiksel veriler kullanabilirsiniz. Sayılar ve net veriler başarı arttırımında önemli bir rol oynadıysanız sizi etkili göstermeye fayda sağlayacaktır. Kişilik özelliklerinizin iş dünyasında size kattığı pozitif etkilerden bahsedebilirsiniz. Siz olsaydınız, nasıl bir profil ilginizi çekerdi bir düşünün.

Artık, LinkedIn profili oluştururken bu bilgileri göz önüne aldığınızda kolaylıkla bir özet bölümü hazırlamanız kaçınılmaz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saç Yıkamanın Kuralları başlıklı makalemizde bakım, güzellik ve güzellik bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Teknoloji kategorisine gönderildi
, , ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: