Meme Kanseri Önleyici Yöntemler

Tuba Ogat tarafından 20 Ekim 2014 tarihinde gönderildi

Meme kanseri konusunda bilinçlenmenin kadın hayatında önemli bir payı var. Bu konu hakkında bilinçlendirme seminerleri, yazılar ve daha bir çok programlar düzenlenerek bu konudaki bilincin arttırılmasına yönelik çalışmalar sergileniyor.

Meme kanseri her kadının yakalanma riskinin olduğu bir rahatsızlıktır. Fakat; günlük hayatınızda alacağınız ufak tefek önlemler ile meme kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Meme kanserini önlemek için meme kanserine karşı alacağınız en önemli tedbir beslenme alışkanlıklarınızın düzenli ve sağlıklı olmasıdır. Bir bakıma yalnızca meme kanserini önlemek için değil günlük yaşam kalitemizin yüksek olması için de beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekiyor diyebiliriz. Yani siz yaşamınız için sağlıklı beslenme yolunu tercih ettiğinizde otomatik olarak meme kanserini önleyici bir tedbir de almış oluyorsunuz.

Peki hangi besinleri tüketmeli nelere yoğunlaşmalıyız?

Vitaminlerin hayatımızdaki rolü tartışılmaz bir gerçek barındırıyor. A, B, C, E gibi tüm vitaminlerden günlük ihtiyacımız kadar olanını tüketmemiz son derece önemlidir. Kanserle savaşta en büyük destekçinizden biri de omega 3. Yeşil yapraklı sebze tüketimine önem vermeli özellikle meme kanserinden korunmak için haftada en az 1 kez brokoli tüketmelisiniz.

Paketlenmiş, dondurulmuş, raf ömrü olan gıdalar, 3 beyazdan ve kızartmalardan yoğun yağ barındıran yiyeceklerden uzak durmanız da son derece önemlidir. Ne yememiz gerektiğini bildiğimiz gibi özellikle yemekten uzak durmamız gereken besinleri de bilmek beslenme kalitenizi olumlu yönde etkileyecektir.

Yalnızca beslenme değil bunun yanında radyasyon yayan cihazlardan, cep telefonu , bilgisayar, televizyon, florasan lamba, yüksek enerjili ısıtıcılar vb. teknolojik ürünlerden de olabildiğince uzak durmak önemlidir. Çağımızda bunu yapmak her ne kadar zor olsa da bunun bilincinde olmak sizi biraz daha uzak durmaya teşvik edecektir.Bir takım kimyasallardan da uzak durmanız gerekiyor. Böcek ilaçları, çözücüler, mürekkepler, boyalar sağlığınız için tehdit oluşturabilecek unsurlar arasında yer alıyor.

Yatağınızda kullandığınız çarşaf ve pike takımlarınızın dokularına da dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda ev temizliği yaparken kullandığınız ürünler de son derece önemlidir. Kansorejen madde içeren her türlü üründen uzak durmalısınız. Kıyafetlerde kullanmanız gerekenler ise; hammaddesi pamuk, keten, yün ve kenevir olan elbiselerolmalıdır. Dolaplarınızda naftalin yerine ceviz yaprağı kullanmalısınız.

Tüm bu sayılanlar sadece meme kanserini önlemede değil sizin günlük yaşamınızı da kaliteli hale getirmeye etken olan unsurlardır. Bu şekilde hem sağlıklı bir yaşam sağlar hem de meme kanserinden korunmak için tedbir almış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan One Drive ile Yapabilecekleriniz başlıklı makalemizde Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
, , ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: