Menisküs Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tuba Ogat tarafından 30 Eylül 2014 tarihinde gönderildi

Diz bölgesinde ilerleyen yaşında bir etkisi ile ve kilo sebebiyle ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biri de menisküstür. Menisküs ile hareketlerinizde kısıtlama yaşayabilir, ağrı çekebilir ve o bölgelerinizde şişlikle karşılaşabilirsiniz. İlerleyen yaş ile birlikte menisküs kıkırdağı da diğer eklemler gibi yıpranmaya ve zorlanmaya başlıyor. Bir de ters bir hareket ve kilo ile dizlere binen yükün etkisi ile bu rahatsızlığa yakalanma ihtimali de artmış oluyor.

Menisküs ameliyat ve egzersizler ile tedavi edilebiliyor. Fakat; doktorlar tarafından belirtilen önemli bir sonuç her ikidinde de sonucun aynı olması oluyor. Menisküs yırtığı sonrasında ve tedavi sürecinde dize fazla yüklenilmemesi gerektiği ve bir süre dinlenilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ağrılar için belli ağrı kesiciler yazılabiliyor ve bandaj önerilebiliyor.

Dizinizin kitlendiği anda hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekiyor. Diz kitlenmesi ise; dizi hiçbir şekilde hareket ettirememek değil, dizinizi tam olarak açamadığınız veya tam olarak bükemediğiniz durumda da ağrı ile birlikte bir kitlenme söz konusu olmaktadır. Bu sebeple bir an evvel doktora görünmeli ve durumunuzun ne olduğu konusunda teşhis kondurulması gerekmektedir.

Kilo yalnızca dış görünümde bizi etkilemez, bazı rahatsızlıklar kilo ile gelir, bazı rahatsızlıklar ise kilo sebebiyle daha zor ve riskli hal taşır. Menisküs rahatsızlığında da kilo fazlalığı kişiyi zorlar ve kilolu kişilerde menisküs yırtığının fazla olma ihtimali diğer kişilere göre daha yüksektir.

Menisküs tedavisinde herhangi bir uygulama işe yaramadıysa ve ağrılar devam ediyor, hatta şiddetleniyor, hareket kabiliyeti kısıtlanıyor ve belirtiler günler geçmesine azalmıyorsa doktorunuz ameliyat tedavisi önerisinde de bulunabilir. Menisküsün bir kısmının alındığı veya menisküsün dikildiği bu farklı iki şekilde ameliyat türü vardır. Bunlardan hangisinin size uygun olacağına doktorunuz karar verecektir.

Bir önceki yazımız olan Hangi Ruj Sizi Daha Çekici Gösterir? başlıklı makalemizde bakım, güzellik ve güzellik ve bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
, ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: