Öğretmenler Gününe Dair

Sevgi Özdil tarafından 22 Kasım 2012 tarihinde gönderildi

Öğretmenler günü Başöğretmen Atatürk 150x150 Öğretmenler Gününe Dair“Öğretmen, eserlerinin üzerine imzasını atmayan tek sanatkardır.”  Mustafa Kemal Atatürk
Öğretmenlerimiz kendimizle tanışmaya başladığımız yılların en büyük tanığı. Neyi görmemiz gerektiğini, neyi duymamız gerektiğini, görürken duyduğumuz şeyleri nasıl anlamamız gerektiğini bize öğreten kişilikler. Hepsi birbirinden farklı olan bu kişilikler yıllar boyu hiç fark ettirmeden kendilerinden birçok şey aşıladılar bizlere. Doğruları, yanlışları, savaşmayı, bizim olan değerleri korumayı. Büyüğü saymayı, küçüğü sevmeyi. Devletini korumayı, milletine sahip çıkmayı daha nice nice yücelikleri.

Bizleri çocukluğumuzdan bu yana bir kil parçasına şekil verir gibi şekil veren öğretmenlerimizin günü 24 Kasım. Kimimiz çok şanslıydık, kimimiz şanssızdık. Şanslı olanlar idealistlerin elinde mükemmel bir şekilde yoğrularak şekillendi, şanssız olanlar ise sade bir güzellik kazandı. Ancak her şeye rağmen bizler için kendi hayatlarından, ailelerinden ödün veren öğretmenlerimiz bizim birey olma yolunda doğru olanı bulmamız için cesur birer savaşçı gibi savaştılar ve halende savaşmaktalar.

baş öğretmen kemal atatürk 150x150 Öğretmenler Gününe Dairİşte bu cesur savaşçılara adanan bu tek günde de olsa küçük birer hediye onların bütün yorgunluklarını, hayata olan kırgınlıklarını bir nebze de olsa alıp götürecek özel şeylerdir. Çünkü o hediyeler, fark etmeseler bile kendi parçalarından sunulmuş bir armağan olacaktır. Halen görevinin başında dimdik duran ve yılların birikimini aktarıp inzivaya çekilmiş öğretmenlerimiz için aradığınız her şeyi bizde.com aracılığı ile onlara ulaştırabilirsiniz. Unutmayın ki, sevgi, değer hatırlanınca ve hatırlatılınca güzel.

Başta baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bizde.com olarak bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü şimdiden kutlarız.

Ve bütün öğretmenler için;
”Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime, ben öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferler, yaptığım öteki işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir.”
Mustafa Kemal Atatürk

Dünyada her şeye bir değer biçilir. Ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Onun eseri hem her şeydir ve hem de hiçbir şeydir.
Sokrates

basogretmenataturkfotografları 300x221 Öğretmenler Gününe DairBaş öğretmen Atatürk, benzerlerinden farklı olarak eğitimci bir kişiliğe sahiptir. Onun eğitim felsefesinin esasını;
— Hür ve bağımsız bir Türkiye,
— Barışsever ve çalışkan bir ulus,
— Güçlü ve lider bir ülke. Teşkil eder.

 
Atatürk’ün eğitim düşüncesinde eğitimin temel amaçları;
–Medeni bir ülke
–Aydın bir millet
yaratmak olarak belirlenebilir.

 
Atatürk’ün eğitim politikasının ilkeleri ise şöyle sıralanabilir:
— Milli eğitim
— Çağdaş ve bilimsel eğitim.
— Hür ve yaratıcı eğitim.
— Faydacı eğitim
–Demokratik eğitim.
— Uygulamalı eğitim.
–Mesleki egitim.
–Karma eğitim
–Halk eğitimi.
–Düzenli ve disiplinli eğitim.
–Öğretmen merkezli, bireyselleştirilmiş öğretim.

Atatürk, Türkiye’nin kalkınması meselesinin bir eğitim meselesi olduğunu gören Türk lideridir.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Tekstilinde Nevresim ve Uyku Setleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: