Sabah Koşusu Yapmak için Altın Tavsiyeler

Tuba Ogat tarafından 21 Ocak 2015 tarihinde gönderildi

Her zaman sağlıklı yaşayan sporunu asla eksik etmeden istikrarlı bir şekilde sürdüren insanlara gıpta ediyorsanız onlardan biri olma onlardan biri olma şansınız içinizdeki motivasyonla doğru orantılı olarak oldukça yüksektir.

Spor, bir düzen, istikrar ve disiplin gerektirir. Özellikle sabah yürüyüşü ile başlayan disiplinler sizi sosyal ve iş yaşamınızda başarılı kılacağı gibi motivasyonu daima yüksek, zinde ve dinç bir bedene sahip olan bir birey haline de getirir. Sabah yürüyüşü, diğer sportif aktivitelerden daha yüksek bir disiplin gerektirdiğinden spordan vazgeçme veya devam etmeme gibi isteklerinizi de en baştan yok eder. Çünkü, çoğumuz rutin günlük yaşantımızda teknolojinin de getirdiği bir takım imkanlar sebebiyle veya bedeni tembelliğe alıştırmak suretiyle sporu yaşamımızda ikinci plana atabiliyor ve erteleyebiliyoruz. Uyku, yatak keyfi, çoğu zaman televizyon veya bilgisayar keyfi bir güç, istikrar ve disiplin gerektirmediğinden ve kolay yoldan keyifli bir vakit geçirmemizi sağladığından bizi spordan dolayısıyla disiplinden de uzaklaştırıyor. Bir de zaten erken saatte kalkıp işe gitmemiz gerekiyorsa biraz daha uykuyu spora tercih edebiliyoruz. Oysa spor, sizi sabah gerçekleştirdiğiniz yarım saatlik daha fazla uykudan çok daha verimli kılar ve kendinizi gün boyu çok daha iyi hissetmenizi sağlar.

Günün ilk ışıklarındaki temiz hava bol oksijen depolamanızı, yürüyüş ve hafif bir koşu ise hareket kabiliyetinizi yatak keyfi yaptığınız günlerdekinden çok daha iyi kullanmanızı sağlar. Sabah uyandığınızda yaşanılan boyun ve sırt tutulmalarının önüne geçer ve devamlı olarak yaptığınızda artık bu sorunun çoktan üstesinden gelmiş olursunuz.

Sabah koşusu, az önce saydığımız yerine ikame ettiğimiz koşullardan çok daha zordur. Fakat; gerçekleştirdiğinizde muhteşem bir hayat devamında sizi bekliyor olacak. Sabah yürüyüşü ve koşusunu devamlı ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirmeniz için size birkaç tüyomuz olacak:

Öncelikle, sabah sporu hakkında verdiğimiz az önceki bilgileri tekrar gözden geçirmenizi istiyoruz. Çünkü, söylediğimiz her şey sabah sporunu neden yapmanız gerektiği hakkında bilinçaltınızda bir temellendirme oluşturacak. Temellendirmediğiniz ve inanmadığınız herhangi bir şeyi yapmanız ve devam ettirmeniz çok güçtür. Bu sebeple, neden yapmanız gerektiği ve yaptığınız taktirde hayatınızda ve bedeninizde öncekine göre ne gibi değişikler gözlemleyeceğinizi kafanızda tasvir etmenizi istiyoruz.

İkinci olarak, bir planlama yapmanız gerekiyor. Bir sabah uyandığınızda değil; önceden planlanan bir yürüyüş olmalı bu sizin için. Çünkü, sporun bir disiplin gerektiğinden bahsetmiştik. Spora verdiğiniz özen ve özellikle hazırlık sizi onu yapmaya daha fazla motive edecek ve istediğinizi güçlendirecektir. Bir gün öncesinden ertesi sabah için spor malzemeleri başucunuzda hazır olsun. Spor ayakkabı, rahat ve mevsime uygun ne fazla kalın ne de çok ince kıyafet seçenekleri önceden belirlenmiş olmalıdır. Ve o gün, daha erken uyumalısınız ki ertesi gün için yeterince rahat uyanabilmelisiniz. Böylece kendinizi daha yenilenmiş ve tazelenmiş hissedeceksiniz.

Rutin saatinizden erken kalkmak ilk gün bedeninizi biraz yorabilir dolayısıyla midenizde ufak rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu sebeple, sabah uyandığınızda bir bardak su ve hafif atıştırmalıklar veya yarım bir muz midenizi yatıştıracaktır.

Yürüyüşünüze başlamadan önce kaslarınızı ısıtmayı yani ısınma egzersizleri uygulamayı unutmamalısınız. Eğer ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız size yaşam boyu katkı sağlayacak kitap & dergi seçeneklerine göz atabilirsiniz. Böylece daha bilinçli bir program uygulamış olursunuz. Asla unutmayın, hangi sporu yaparsanız yapın, öncesinde mutlaka ısınma egzersizi uygulamanız şart!

Yavaş ve istikrarlı olmalısınız. Zamanla bu tempoyu arttırmak siz bedeninizi tanıdıkça mümkündür. Daha fazla motive olmak ve belki egzersiz süresini uzatmak için güzel yer seçimi sizin motivasyon kaynağınız olacaktır.

Zamanla istikrarlı bir şekilde devam ettirdiğiniz sabah yürüyüş ve koşuları hayatınızda sporu kalıcı hale getirmenizde büyük rol oynayacak ve yaşam standartlarınızı yükseltmenize katkı sağlayacaktır. İstikrarla devam ettiğiniz sürece motivasyonunuz daima yerinde olacağından kendinize spor esnasında üreteceğiniz küçük farklı alternatifler ile sporunuzu renklendirebileceksiniz de!

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalarda Spor Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: