Soğuk Havalarda Spor Nasıl Yapılır?

Tuba Ogat tarafından 22 Ocak 2015 tarihinde gönderildi

Bir spor salonuna bağlı kalmak yerine açık havada spor yapmayı tercih edenlerden iseniz; sağlığınızı korumak adına soğuk havalarda nasıl spor yapmanız gerektiği konusundaki tavsiyelerimize uymanızı öneririz.

Olası sakatlanmaları önlemek adına daima spor öncesi ısınma egzersizleri uygulamamız gerekiyor. Bunun en temel nedeni vücudu, özellikle kaslarımızı ısıtarak spora hazırlamaktır. Fakat; kış aylarında ısınma egzersizleri süresini biraz daha fazla tutmanızı öneririz. Daha iyi ısınan kaslar sayesinde soğuk havanın etkisini daha az hissederek daha kaliteli bir spor süreci geçirmiş olacaksınız.

Spor yaparken tercih ettiğiniz kıyafetlerin türü de oldukça önem taşıyor. Sizi ne üşütecek ne de terletecek kumaş seçiminde bulunmalısınız. Giydiğiniz kıyafetler sebebiyle vücudunuzun nemli kalması normal şartlarda bile bedeninize zarar verirken bu soğuk havalarda çok daha zararlı olacaktır. Bu sebeple termal kıyafetler tercihinde bulunabilirsiniz. Böylece spor yaparken rüzgarın etkisinden korunmuş olacaksınız.

Soğuk havada yaşanan dehidrasyonu önlemek için bol bol su tüketmelisiniz. Mümkünse spor esnasında 20 dakikada bir su tüketin.

Bir önceki yazımız olan Kış Karamsarlığından Kurtulun başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam ve yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: