Sonbaharda Nasıl Beslenilmeli?

Tuba Ogat tarafından 26 Kasım 2014 tarihinde gönderildi

Doğal hava şartları yavaş yavaş kendini kışa teslim ederken çevrenizde sizde değişiyorsunuz. Bedeniniz doğanın doğal şartlarına ayak uydurmaya başlarken hastalıklardan da korunmanız gerekiyor. Bu dönemin en büyük kurtarıcıları şüphesiz ki bitki çayları… rengarenk ve nefis esanslı bitki çaylarınız bağışıklık sisteminizi güçlendirmede en önemli yardımcılarınız. Elbette mevsim sebze ve meyvelerini de unutmamak gerek. Daima mevsimine göre tüketim önemlidir. Doğanın bize sunduğu vitamin ve mineraller sağlıklı bir yaşamı müjdeliyor.

Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimiz zayıflıyor ve direncimiz düşüyor. Hastalıklara yakalanma ihtimalimiz de bu sebepler etrafında çoğalıyor. Üstelik, bir de kilo vermek istiyorsanız özellikle durağan geçen ve hareketliliğin mevsim şartları dolayısıyla çok da yoğun olmadığı bu dönemlerde çok daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için mutlaka vitamin almanız gerekir. Bu vitaminleri illa ilaç ve haplarla sağlamak zorunda değilsiniz. Doğal olanı tercih etmek sizin için her zaman daha faydalı olacaktır. A, B, C ve E vitaminlerini içeren sebze ve meyveleri “mevsim şartlarındaki sebze ve meyveleri” tüketmeniz gerekiyor.

Zayıflamak isteyenler, uzun süre tok kalmalarını sağlayacak ve aynı zamanda da sağlıklı besinler tüketmeliler… Uzun süre tok kalmak için öğün atlamamalı, yeterli miktarda su tüketmeli ve porsiyonlarını iyi ayarlamalılardır. Ana öğünlere son derece dikkat etmeli; protein, karbonhidrat ve yağ oranlarına  özen göstererek günlük ihtiyaçlarını karşılamalılardır.

Spor da bu dönemde her dönem olduğu kadar önem taşıyor. Kapalı ortamlarda özellikle bu aylarda hastalanma riski çok daha fazla olduğundan doğal açık havadan mutlaka yararlanmalısınız. Kısa yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Daha durağan geçen bu sonbahar aylarına biraz hareket katmak bedeninize son derece iyi gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Dikkatinizi Arttırmanın Yolları başlıklı makalemizde mobil uygulama, sosyal medya ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
, ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: