Sürekli Yapılan Girişimcilik Hataları

Tuba Ogat tarafından 06 Kasım 2014 tarihinde gönderildi

Girişimcilikte yeni bir çığır açmak günümüz şartlarında oldukça zor bir hale geldi. Teknolojinin ilerlemesi, girişimciliğe olan talep artışı ve sıkça gerçekleştirilen seminerler, bilinçlendirme programları derken artık herkes eskisine oranla konuya daha da hakim bir hale geldi. İş böyleyken sektörlerde tutunmak ve rakiplerin önüne geçmek ise daha da zor bir hal almaya başladı. Öte yandan bilgi kalabalığı, girişimcileri yanlış hamleler yapmaya sevk edebiliyor. Reklam yapma alanlarının artması ve öncelere oranla daha makul fiyatlarda hatta ücretsiz bir şekilde reklam yapabilme olanaklarının daha fazla olması nereyi kullanmak gerektiğini ve nasıl kullanmak gerektiğini iyi algılamamaya sebep olabiliyor. Bu sebepler ve yapılan yanlış yatırımlarında etkisi ile girişimciliklerin çoğu son zamanlarda %90 başarısızlıkla sonuçlanıyor. Başarısızlık ile sonuçlanmak yalnızca iflas anlamına gelmiyor elbette. Bir girişimci iseniz, işinizde iyi olmanız kaçınılmazdır. Her zaman ayak uydurmanız gereken rakipleriniz var ve başarı için bir adım önde olabilmeyi ilke haline getirmeniz gerekir.

Hedef kitlenizi doğru belirlemelisiniz.

Yaptığınız iş, her kesime uygun olacak diye bir şey yok. Sizin alanınıza uygun kişilere hitap etmeniz o alana ihtiyacı olan kişilere yönelik hareket ediyor olmanız sizi yapmanız gereken hamlelere yoğunlaştırarak başarıya ulaşmanızı sağlar.

Sosyal Medyayı yanlış kullanmamalısınız.

her sosyal medya platformu her iş alanına uygun değildir. Yapacağınız yanlış bir hamle sizi tüketicilerinizin veya kullanıcılarınızın gözünde düşürebilir yanlış izlenim uyandırabilir veya marka kalitenizi sarsabilir. Siz, kendi mecranıza uygun alanları değerlendirmelisiniz.

Adım adım gitmek ve kaldıramayacağınız bir iş yükünü taşımamanız önemlidir.

Yeni bir girişimci iseniz; ve henüz daha bir işte iyi bir verim elde etmediyseniz oturmuş bir yapıya henüz geçmediyseniz daldan dala atlamak sizi dibe sürükleyecektir. Önce başarıyı tadın. O işte kendinizi ispat edin ve yaptığınız işin tüm gerekliliklerini yerine getirdiğinize emin olun.  Eğer, gerçekten gerekli görüyorsanız ve ilerlemeniz için iyi bir olanak sağlayacaksa başka bir işi daha planınıza dahil edebilirsiniz. Adım adım gitmek ve yaptığınız işten emin olmak hem sizi tatmin edecek hem de fırsatları daha iyi görüp daha iyi bir gelecek için daha temeli sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Hedefinizi en baştan belirleyin ve o yolda hangi zorluklarla karşılaşabileceğiniz tahminlerinde bulunun. Her şeyi en baştan düşünmek size hem zaman kazandıracak hem de karşılaştığınız zorlukların üstesinden daha kolay bir şekilde gelmenizi sağlayarak daha zor pes etmenizi sağlayacaktır. En başta yaptığınız planlar bu işi yapma konusunda karara varmanızı sağladı ise; önünüze çıkan herhangi bir engelde asla hedefinizden şaşmadan ilerlemeli ve iş hayatının zorlu yanlarına göğüs germelisiniz.

Bir önceki yazımız olan LinkedIn Kullanırken Bu Hataları Yapmayın başlıklı makalemizde sosyal medya ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Yaşam kategorisine gönderildi
, , ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: