Uykunun Hayatımızdaki Etkileri

Tuba Ogat tarafından 18 Şubat 2015 tarihinde gönderildi

İşlerinizi halletmek için uykunuz kalıyor olabilirsiniz veya gece hayatına olan düşkünlüğünüz uyku yerine aktivite tercihinde bulunarak uyku ihtiyacınızı geri plana itmenize sebep oluyor olabilir. Fakat; önemsenmeyen uykusuzluğun sonralarda bedeninizde yaratacağı olumuz tepkimeleri okuduğunuzda aktivitelerinizi tekrar gözden geçireceksiniz.

Uykusuzluk, daha fazla yemek yemenize neden olur. Uykusuz iken; karar verme mekanizmanız olduğundan daha yavaş çalışır ve herhangi bir şeye karar vermekte zorluk çekersiniz. Bu sizi yemek yeme eğilimine sevkeder ve yeme alışkanlığınız bu sebeple artış gösterir.

Uykunuzu almanız beyin aktivitelerinin daha iyi çalışması için çok gereklidir. Eğer, bir süre unutkanlıkla karşı karşıya kaldığınızı farkediyorsanız, uyku düzeninizi gözden geçirin. Uykusuzluk, herhangi bir şeye odaklanmanızı güçleştirir.

Uykuuzluk, metabolizmanız üzerinde olumsuz etkiye sebep olur.Özellikle, kış aylarında soğuk algınlığına yakalanma ihtimalinizi arttırır.

Uyku düzeninizi sağlayabilmek için, beden- zihin dengesini güçlendiren bir yöntem tercih edebilirsiniz. Haftada 2 gün yoga seansı uygulamak bu düzeni sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Gün İçinde Atıştırmalık Öneriler başlıklı makalemizde beslenme ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: