Yorgunluk Yönetimi Sağlık Getiriyor

Tuba Ogat tarafından 17 Şubat 2015 tarihinde gönderildi

Yorgunluk, günümüzde en büyük problemlerden biri haline geldi. Yoğun iş temposu, hedefler, uğraşılar, sınavlara hazırlık, ders çalışmak ve ev işleri ile uğraşmak gibi çok sayıda çeşitleri ile karşılaşabileceğimiz durumlar ne yazık ki senaryoyu olumsuz yönde etkiler oldu. Kiminle bir araya gelseniz en çok yakınılan durumlardan biri olarak karşımıza çıkan yorgunluk, iyi bir yönetim ile günümüzde aşılabilecek bir sorundur.

Yorgunluk, bizi fiziksel ve zihinsel tükenmişlik sendromuna sokabiliyor. Önüne geçilmediği ve üstesinden gelmek için herhangi bir çaba sarfedilmediği taktirde ise; bununla yaşamaya alışmaya başlamak gerekiyor. Makine değiliz ve sürekli kurulu bir program gibi yaşam sürmemiz mümkün değil. Düşünün! makinelerin bile yıpranma, eskime payı varken insan olarak çok daha fazla yıpranabiliyoruz. Bu sebeple hemen bu konuda bir çözüm üretmeye başlamamız gerek. Yorgunluk Yönetimi! İhtiyacınız olan tek şey bunu başarabilmek.

Kendinize dinlenecek zamanlar yaratmalısınız. Ve asla kendinizi bunun için zaman bulamamakla kandırmamalısınız. Evet, kilit nokta belki de bu. Çünkü, yaşamın doğal akışında biz her şeye özellikle de istediğimiz her şeye zaman yaratabiliyoruz. Fakat; dinlenmek pasif bir etkinlik olduğundan biraz daha geri plana öteleyebiliyoruz. Zamanla başlayan şikayetler ise katlanarak bir çığ gibi büyüyor. Sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyoruz ve çoğu zaman sağlık problemleri ile karşılaşmadan bir harekete geçmiyoruz.

Ve keşkeler başlıyor…

Keşke, sağlığıma daha fazla önem verseydim cümleleri ile karşı karşıya kalmamak için bugün önlem almalısınız. Bunu hayata geçirebilmenin tek yolu ise; ileride karşılaşabileceğiniz problemleri önceden kestirebilmek ve farkındalık yaratmak olacaktır. İleriyi düşünmediğiniz taktirde bugünden bir çaba içerisine girmeniz de mümkün olmayacaktır. Bazı şeylerin farkında olmak onun için bir şeyler yaapbilmek adına kişiyi güdüler. Önemsememek ise; daha olumsuz sorunlarla karşı karşıya gelmenize sebep olur.

Dinlenmek, yalnızca bir koltuğa uzanmak değildir ve ya uyumak da öyle… Kitap okumak, hafif bir müzik dinlemek, kendinize biraz zaman ayırmak da dinlenmektir. Hatta spor yaparak aktif dinlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içmekten hoşlanıyoruz toplumca. Arkadaşlar ile kahve içmeye gidiyoruz bazen çay toplantıları yapıyoruz bir şey içmek bahane toplanıp biraz vakit geçiriyoruz. Kimi zaman bedeninizin de sizinle yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Bir bitki çayı demleyip içinde bulunduğunuz dakikaların tadını çıkardığınızda sizden keyiflisi olmayacak.

Kişisel özelliklerinize göre çeşitlendirebileceğiniz bu aktiviteler ile kendinize zaman ayırın ve zamanınızı yönetin! Hayatınızdaki yönetimi ele aldığınızda yorgunluğa galip geleceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Daha Fazla Kar Etmek için Daha Büyük Almayın başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: