Yorgunlukla Başa Çıkma Yöntemleri

Tuba Ogat tarafından 03 Aralık 2014 tarihinde gönderildi

Sabahları işe gitmek için tam saatinde uyansanız da yataktan kalkmak için kendinizi çok bitkin hissediyorsanız, alıştığınız her günlerden yine bir gün olsa da akşam eve geldiğinizde kendinizi yorgun hissediyorsanız ve elinizden gelen her şeyi yaptığınızı düşünüyor ancak bu yorgunluğu üzerinizden atamıyorsanız size vereceğimiz birkaç tavsiye ile günümüzde çoğu insanın yaşadığı bu kronik yorgunluğu üzerinizden kolaylıkla atabileceğinizi söylesek…

yorgunluktan kurtulmak icin oneriler Yorgunlukla Başa Çıkma Yöntemleri

Yapmanız gereken aslında ufak bir beslenme şekli düzenlemesi ve biraz da hayat tarzınızda ufak değişiklikler… Ancak; sürekli yaşadığınız ve sizi mutsuz eden bu kronik yorgunluktan kurtulacaksınız. Bunun için biraz değişikliğe değer.

Öncelikle, yorgunluk sonucunu doğuran etmenlerden bahsetmemiz gerekecek. Kansızlık, beslenme saatlerindeki ve yeme alışkanlıklarındaki düzensizlik, yeterince C vitamini alımının sağlanmamış olması ki bunun yanı sıra vücuda son derece faydalı olan diğer vitamin ve minerallerin vücuttan yoksun bırakılmış olması, karaciğer rahatsızlıkları, yeterince mevsimsel sebze ve meyvelerin tüketilmemesi, tekrarlayan uyku düzensizlikleri ve yoğun iş temposu kaynaklı stres, günlük ihtiyacı karşılayacak miktarda su tüketiminin sağlanmaması ve eksik spor aktivitesi gibi sebepler ile ve bu sebeplerin sürekli olarak tekrarlanması ile kronik yorgunluk kapımızı çalıyor.

Bir problemin üstesinden gelmek için sebeplerine indiğinizde aynı zamanda onun çözümünü de sağlamış oluyoruz. yukarıda saymış olduğumuz sebeplerden birkaçı veya tamamının sizde olduğunu düşünüyorsanız bahsedilen bu sebeplerden olabildiğince uzak durmanız gerektiği atmanız gereken ilk adımı oluşturuyor.

besin degeri yuksek gidalar Yorgunlukla Başa Çıkma Yöntemleri

 

Elbetteki alışkanlıkların değiştirilmesi öncelikle isteğinizin güçlü olmasına ve sonrasında biraz da zamana bağlıdır. Tekrar edilen bir davranış biçiminin alışkanlık olduğunu biliyoruz. O halde doğru bir yaşam tarzını da gün be gün tekrar eden bir davranış biçimine dönüştürmek de tam olarak bireyin kendi elindedir diyebiliriz.

Vücudunuzun en çok ihtiyacı olan kaynaklardan biri demirdir. Ve eğer siz gün içerisinde yoğun bir kahve, sıklıkla tükettiğiniz koyu bir çay alışkanlığına sahipseniz tüm bu içeceklerin demir emilimini azalttığını söylememiz gerekecek. Dolayısıyla en azından yemekten hemen sonra bu içecekleri tüketmemek ile işe koyulabilirsiniz. Bu içeceklerin yerine hem vücudunuz için fayda sağlayacak hem de demirin vücut tarafından kullanımını arttıran C vitamini içeren içecekleri tüketebilir; alışkanlığınızı bu yöne doğru kaydırabilirsiniz.

Az ve sık yemeye, faydalı besinler tüketmeye, porsiyonlarınızı ayarlayarak midenizi yormamaya fakat; onu hiçbir zaman da aç bırakmamaya son derece özen göstermelisiniz.

Alkol kullanımını mümkün olduğunca azaltmalı ve günlük ihtiyacınız olan su miktarını tüketmeye özen göstermelisiniz. Susuzluk, bedende ciddi bir enerji kaybına yol açmaktadır.

pitaya meyvesi1 Yorgunlukla Başa Çıkma Yöntemleri

 

Tropik meyveler de yorgunluğunuzu atmanız için size faydalı olacak bir diğer doğal kaynaklardır. Size enerji verirler ve vücudunuzu tam anlamıyla vitamin bakımından zengin kılarlar.

Tüm bu yorgunluk sebepleri üzerinde düşünerek sizde hangilerinin olduğuna karar vermeli ve alışkanlıklarınızı değiştirme yoluna gitmelisiniz. Yorgunluk üzerine yapabileceğiniz tavsiyelerimiz ile artık sizi daha sağlıklı ve dinamik günler bekliyor!

Bir önceki yazımız olan Kulak Çubuğu Kullanmanın Tehlikeli Yanları başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Genel, Sağlıklı Yaşam kategorisine gönderildi
ile etiketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: