0
Ara Detaylı Arama

ONLARI ANLATIYORUM / M.ÖZDEMİR EVLİYAZADE

HEMEN AL

5,74 TL x 3 Taksit
Ücretsiz Kargo

16,00 TL16,00 TRY

Adet

- +

Satıştaki Adet

1
Hemen Al
Kalan Süre
Gün
0
0
Saat
0
0
Dk
0
0
Sn
0
0

Bu ürünü paylaş:

ONLARI ANLATIYORUM,BU KİTAPTA ANLATTIKLARIMIN VESİKALARI DEVLET ARŞİVLERİNDENDİR.YAZARI ÖZDEMİR EVLİYAZADE,1966 BASIM,96 SAYFA,MENDERES-BAYAR DÖNEMİ İLE İLGİLİ
1943 senesinde, çeşmede Celâl Bayar, Tevfik Kiiştü Araş ile birlikte D. P. nin kurulmasının ilk hazırlıklarını yapıyordu.
Tevfik Rüştü Araş, Bayar ile Menderes’in aracı-sidir, Celâl Bayar Menderes’e itimat etmiyor.
«İnönü beni yere vurmak istediği vakit Refik Şevket İnce ve Adnan Menderese takrir verdirtti» diyordu. Tevfik Rüştü Araş sabır tavsiye ediyordu. «Telkinle ben onu ikna ederim diyordu». Adnan Menderes de aynı şekilde Celâl Bayar ile bir yeni parti işine girmesi teklifine «asla» diyordu.
«O İş Bankası dolapçısı ile yola çıkılmaz. Ma' reşal Çakmak aynı şekilde teklif ettiğinde «Aman demişti. Celâl Bayar’m elle tutulur yeri yoktur-»
İşte zaman ve hâdiseler, bu birbirlerini sevme' yen insanları zorla birleştirip Celâl Bayar komitacısı emrinde bir çete partisi teşkil ettiler.
1946 dan itibaren iktidara gelinceye kadar mille ti vaatle aldatıp 2. nci Dünya Harbinin sıkıntıların' dan istifade ettiler.
Allah bunun için bu millete acıdı. Eğer bu çetenin , 2. nci Dünya Harbinde, memleket ellerinde olsaydı: Bu gün Türkiyeııiıı yerinde yeller .eserdi. Namuslu ve Vatan sever İsmet İnönü’nün İkinci Dünya Harbinden Türkiyeyi hariç tutması, bir mır cize ve büyük bir başarıdır. İşte şimdi memleketin hâzinesi iflâs halinde, gırtlağına kadar borç dolu...
0
0
0
2
2

Kişi tarafından görüntülenmiştir.

Listelenen bu ürün satıcının sorumluluğundadır. Satın almadan önce satıcıyla irtibata geçmelisiniz.